Historia Kościoła w czasach najnowszych WNHS-AZD-HKCNw
1. Papież Pius XII i jego działalność (2 III 1939-9 X1958).
2. Kościół katolicki we Włoszech w dobie pontyfikatu Piusa XII.
3. Kościół katolicki w III Rzeszy Niemieckiej.
4. Kościół we Francji w okresie pontyfikatu Piusa XII.
5. Kościół w Hiszpanii w latach 1931 – 1975.
6. Prześladowanie Kościoła w Rosji Sowieckiej i w ZSRR w latach 1917 – 1953.
7. Sytuacja Kościoła w krajach bałtyckich i w krajach Europy Środkowo – Wschodniej w latach 1918 – 1956.
8. Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii, Irlandii, państwach Beneluksu, Austrii i RFN.
9. Prześladowania Kościoła w Meksyku.
10. Kościół katolicki w Ameryce Północnej i Południowej. Teologia wyzwolenia.
11. Pontyfikat papieża Jana XXIII.
12. Pontyfikat Papieża Pawła VI (22 VII 1963 – 6 VIII 1978).
13. Działalność misyjna Kościoła w XX w. Kościół w krajach Dalekiego Wschodu.
14. Sytuacja Kościoła w Meksyku po 1917 r.
15. Sobór Watykański II i odnowa posoborowa w Kościele.
16. Stolica Apostolska wobec kryzysu kubańskiego i wojny w Wietnamie.
17. Pontyfikaty papieży Jana Pawła I i Jana Pawła II.
18. Sytuacja Kościoła katolickiego w krajach byłego bloku wschodniego po 1989 r.
19. Stolica Apostolska wobec konfliktów na Bliskim Wschodzie, wojny o Falklandy, konfliktów na Bałkanach oraz konfrontacji Zachodu ze światem muzułmańskim.
W cyklu 2022/23_L:
1. Rewolucja w Rosji i prześladowania Kościoła w tym kraju. |
W cyklu 2023/24_L:
1. Rewolucja w Rosji i prześladowania Kościoła w tym kraju. |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2022/23_L: 30 godzin: udział w zajęciach konwersatoryjnych.
40 godzin: przygotowanie się do zajęć konwersatoryjnych - indywidualna lektura zadanych tekstów oraz przygotowanie referatu.
50 godzin: przygotowanie się do testu zaliczeniowego. | W cyklu 2023/24_L: 30 godzin: udział w zajęciach konwersatoryjnych.
40 godzin: przygotowanie się do zajęć konwersatoryjnych - indywidualna lektura zadanych tekstów oraz przygotowanie referatu.
50 godzin: przygotowanie się do kolokwium zaliczeniowego. | W cyklu 2024/25_L: 30 godzin: udział w zajęciach konwersatoryjnych.
40 godzin: przygotowanie się do zajęć konwersatoryjnych - indywidualna lektura zadanych tekstów oraz przygotowanie referatu.
50 godzin: przygotowanie się do kolokwium zaliczeniowego. |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna najważniejszą faktografię historii Kościoła w czasach najnowszych. Przyswoił wiedzę o możliwościach interpretacji faktów historycznych determinowanych różnym podłożem narodowym, religijnym i kulturowym. Wykazuje wiedzę o głównych kierunkach rozwoju relacji kościelno-państwowych w czasach najnowszych. Wykazuje umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności badawczych. Posiada ugruntowaną świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego wytworzonego w XX w. przez Kościół na poziomie lokalnym jak i globalnym.
Kryteria oceniania
Ocena bardzo dobra (5): student w stopniu bardzo dobrym zna najważniejszą faktografię historii powszechnej i historii Polski w poszczególnych epokach, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kościoła i historii wojskowości. Przyswoił w stopniu bardzo dobrym wiedzę o możliwościach interpretacji faktów historycznych determinowanych różnym podłożem narodowym, religijnym i kulturowym. W stopniu bardzo dobrym wykazuje wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie historii. Wykazuje bardzo dobrze umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności badawczych. Posiada głęboko ugruntowaną świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa
kulturowego i tradycji zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym.
Ocena dobra (4): student w stopniu dobrym zna najważniejszą faktografię historii powszechnej i historii Polski w poszczególnych epokach, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kościoła i historii wojskowości. Przyswoił w stopniu dobrym wiedzę o możliwościach interpretacji faktów historycznych determinowanych różnym podłożem narodowym, religijnym i kulturowym. W stopniu dobrym wykazuje wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie historii. Dobrze wykazuje umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności badawczych. Posiada ugruntowaną świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym.
Ocena dostateczna (3): student w stopniu dostatecznym zna najważniejszą faktografię historii powszechnej i historii Polski w poszczególnych epokach, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kościoła i historii wojskowości. Przyswoił w stopniu dostatecznym wiedzę o możliwościach interpretacji faktów historycznych determinowanych różnym podłożem narodowym, religijnym i kulturowym. Dostatecznie wykazuje wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie historii. Dostatecznie wykazuje umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności badawczych. Posiada dostateczną świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym.
Literatura
Literatura podstawowa:
Kumor B., Historia Kościoła. Cz. 8: Czasy współczesne 1914 – 1992. Kościół katolicki w okresie systemów totalitarnych i odnowy soborowej . Zniewolenie Kościołów wschodnich. Sekularyzacja i rozdrobnienie Kościołów i wspólnot protestanckich, Lublin 1996.
Najnowsza historia Kościoła. Katolicy i Kościoły chrześcijańskie w czasie pontyfikatu Jana Pawła II (1978–2005), pod red. E. Guerriero, M. Impagliazzo, Kraków 2006.
Orlandis J., Kościół katolicki w drugiej połowie XX wieku, Radom 2007.
Literatura pomocnicza:
Blet P., Pius XII i druga wojna światowa w tajnych archiwach Watykanu, Katowice 2000.
Dianelli A., Tornielli A., Papieże a wojna. Od pierwszego światowego konfliktu do ataku na Irak, Kraków 2006.
Wrzeszcz M., Paweł VI. Szkice do portretu wielkiego papieża, Warszawa 1988.
Zieliński Z., Papiestwo i papieże dwóch ostatnich wieków, t. 2, Poznań 1986.
W cyklu 2022/23_L:
Blet P., Pius XII i druga wojna światowa w tajnych archiwach watykańskich, Kraków 2000. |
W cyklu 2023/24_L:
Blet P., Pius XII i druga wojna światowa w tajnych archiwach watykańskich, Kraków 2000. |
W cyklu 2024/25_L:
Blet P., Pius XII i druga wojna światowa w tajnych archiwach watykańskich, Kraków 2000. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: