OB1 Historia filozofii WNHS-AR-OB1HF
Wykłady obejmują historię myśli filozoficznej od starożytności po wiek XX w ujęciu europejskim. Omawiać będziemy wyłącznie wybrane, najważniejsze zagadnienia. Będziemy śledzić odpowiedzi, jakie padały na fundamentalne pytania: o świat wartości, strukturę bytową świata, o pochodzenie i naturę zła, o sens bycia, o wartość i możliwość naszego poznania itd. Wraz ze zbliżaniem się do filozofii najnowszej przedstawione zostaną również stanowiska kwestionujące sens tego typu poszukiwań. Wielość zjawisk i tendencji, ważność poszczególnych filozofii uniemożliwia sumaryczne przekazanie ich całościowego obrazu. Dlatego też tak ważne jest uzupełnienie kursu przez zalecane lektury.
E-Learning
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student(ka):
Ma wiedzę w zakresie najważniejszych nurtów i koncepcji filozofii europejskiej od czasów starożytnych po współczesność oraz ich wzajemnych zależności.
Ma wiedzę o miejscu filozofii wśród nauk humanistycznych i jej specyfice przedmiotowej i metodologicznej oraz podstawową wiedzę o powiązaniach nauk historycznych z innymi naukami humanistycznymi.
Kryteria oceniania
Zaliczenie w formie pisemnej
Egzamin będzie się składał z trzech elementów:
– omówienie tezy problemowej (może mieć ona charakter przekrojowy np. „porównaj koncepcję duszy ludzkiej w filozofii starożytnej i średniowiecznej”) – max 50 pkt
– wyjaśnienie 5 pojęć (max 5 pkt za pojęcie) z przedstawionej listy: ADIAFORA, AKCYDENS, APEIRON, ARCHE, ATARAKSJA, BYT, DIADA, EPISTEMOLOGIA, EPOCHE, ERYSTYKA, ESTETYKA, FORMA (w znaczeniu filozoficznym), GNOSEOLOGIA, GNOZA, HETERONOMIA, HYLEMORFIZM, HIPOSTAZA, INDETERMINIZM, METAFIZYKA, MONADA, ONTOLOGIA, OUSIA, PANTEIZM, PNEUMA, PREDESTYNACJA, RESENTYMENT, SENSUALIZM, SOLIPSYZM, SYNKRETYZM, SYNOLON, TEORIA POZNANIA, TRANSCENDENTALIA, UNIWERSALIA, UTYLITARYZM (w etyce)
– testu wielokrotnego wyboru z punktami ujemnymi przy błędnej odpowiedzi 5 pytań (zakres -25 do 25 pkt)
Obowiązujący zakres materiału - wykład i literatura obowiązkowa
Ocena bdb. 81-100 pkt
Ocena db. 66-80 pkt
Ocena dst. 51-65 pkt
Zajęcia są obowiązkowe, dopuszcza się 2 nieobecności w ciągu semestru.
Praktyki zawodowe
brak
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: