Ginekologia i położnictwo WMCM-LEN-GIP-5
przedmiot ginekologi i położnictwo w semestrze 9 i 10 skupia się na zagadnieniach dotyczących fizjologii i patologii ginekologicznych. Uszczegółowiona wiedza z zakresu diagnostyki ginekologicznej łącznie z anatomią patologiczną, diagnostyką przedmiotową i podmiotową oraz diagnostyką obrazową.
Omówione zostaną elementy fizjologii i patologii cyklu miesiączkowego, w tym zaburzenia miesiączkowania pochodzenia ośrodkowego i obwodowego wraz z diagnostyką i leczeniem.
Patologie zapalne narządów płciowych żeńskich z podziałem na narządy objęte procem zapalnym, etiologią, diagnostyką i leczeniem.
Choroby nowotworowe wraz z diagnostyką i leczeniem. Podstawy chirurgii onkologicznej. Omówienie tematów z zakresu epidemiologii, czynników ryzyka oraz profilaktyki nowotworowej.
Zagadnienia z zakresu patologii dna miednicy w postaci nietrzymania moczu oraz zaburzeń statyki narządów płciowych. Student zapozna się z nowoczesną diagnostyką, technikami operacyjnymi, analizą wyników, powikłaniami i naprawą powikłań
Student zapozna się z zagadnieniem niepłodności żeńskiej oraz metodami jej leczenia i diagnostyki. Omówione zostaną zagadnienia dotyczące technik wspomaganego rozrodu.
Omówiona zostanie współczesna wiedza dotycząca antykoncepcji, wskazań, przeciwskazań oraz potencjalnych powikłań. Student zaznajomi sie z zagadnieniami dotyczącymi okresu klimakterium oraz terapii menopauzalnej.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
znajomość podstawowych objawów patologicznych w zakresie narządu płciowego
znajomość profilaktyki nowotworowej
postępowanie w stanach ostrych w ginekologii
znajomość podstawowych zagadnien z zakresu ginekologii endokrynologicznej
Kryteria oceniania
Zaliczenie ćwiczeń warunkowane jest obecnością na wszystkich seminariach i ćwiczeniach. Dopuszczalne jest opuszczenie dwóch dni zajęć bez podawania przyczyny. W razie takiej nieobecności student zaliczy tematykę opuszczonych seminariów ustnie u opiekuna grupy po indywidualnym ustaleniu terminu, jednak nie później niż dzień przed kolokwium kończącym zajęcia.
Zaliczenie ćwiczeń odbywa się u opiekunów grupy seminaryjnej lub osób przez nich wyznaczonych w postaci omówienia przypadku, wraz z zaproponowanym schematem postępowania diagnostyczno terapeutycznego.
Zaleczenie zajęć końcowe odbędzie się w formie testu składającego się z 50 pytań jednokrotnego wyboru w dniu kończącym zjęcia.
Student w ramach ćwiczeń zobowiązany jest do odbycia dwóch dyżurów 5 godzinnych lub 1 10 godzinnego w czasie trwania bloku zajęć.
Odbycie dyżuru potwierdza pieczątką lekarską lekarz dyżurny. Student w trakcie dyżuru zobowiązany jest towarzyszyć lekarzowi podczas wykonywania
wszystkich czynności medycznych. Zapisy na dyżury otwarte zostaną w pierwszym dniu ćwiczeniowym
Literatura
Położnictwo i Ginekologia PZWL Bręborowicz H
W cyklu 2024/25:
Położnictwo i Ginekologia PZWL Bęborowicz H |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: