Pierwsza pomoc WMCM-LE-PiPo
Zajęcia z pierwszej pomocy obejmować będą wykłady i ćwiczenia, na których student pozna podstawy badania przedmiotowego i podmiotowego, a także zaznajomi się z klasyfikacjami i sposobami oceny stanu ogólnego i świadomości. Student pozna zasady postępowania w stanach nagłych. Tematyka wykładów obejmować będzie również wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji oraz Europejskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, diagnostykę oraz postępowanie w najczęściej występujących stanach wymagających udzielenia pierwszej pomocy, pozna wybrane aspekty prawne w medycynie ratunkowej oraz zasady funkcjonowania systemu ratownictwa. Przedstawione zostaną podstawowe aspekty pielęgniarstwa. Zajęcia pozwolą studentom w sposób praktyczny zweryfikować swoją wiedzę na temat postępowania w stanach zagrożenia życia, a także postępowania terapeutycznego. Zajęcia będą obejmowały część praktyczną obejmującą praktyczne aspekty udzielania pierwszej pomocy.
W cyklu 2024/25_Z:
Zajęcia z pierwszej pomocy obejmować będą wykłady i ćwiczenia, na których student pozna podstawy badania przedmiotowego i podmiotowego, a także zaznajomi się z klasyfikacjami i sposobami oceny stanu ogólnego i świadomości. Student pozna zasady postępowania w stanach nagłych. Tematyka wykładów obejmować będzie również wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji oraz Europejskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, diagnostykę oraz postępowanie w najczęściej występujących stanach wymagających udzielenia pierwszej pomocy, pozna wybrane aspekty prawne w medycynie ratunkowej oraz zasady funkcjonowania systemu ratownictwa. |
E-Learning
W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2021/22_Z: |
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie:
- zasady badania podmiotowego i przedmiotowego.
- klasyfikacja i sposoby oceny stanu ogólnego i świadomości.
-zasady postępowania w stanach nagłych.
-wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji oraz Europejskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.
-diagnostykę oraz postępowanie w najczęściej występujących stanach wymagających udzielenia pierwszej pomocy
-pozna wybrane aspekty prawne w medycynie ratunkowej oraz zasady funkcjonowania systemu ratownictwa.
W zakresie umiejętności absolwent potrafi:
-- wykorzystywać w praktyce umiejętność przeprowadzenia badania przedmiotowoego i podmiotowego.
- wykorzystywać w praktyce znajomość klasyfikacji i sposobów oceny stanu ogólnego oraz świadomości pacjenta.
- przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, oraz udzielić pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych.
- zastosować podstawowe postępowanie terapeutyczne w najważniejszych sytuacjach stanu zagrożenia życia
Kryteria oceniania
Wykłady
Egzamin pisemny (30 pytań zamkniętych) w formie pytań testowych jednokrotnego wyboru z zagadnień programowych. Student otrzymuje ocenę według następujących progów punktowych:
50 – 60 % - dostateczny
61 – 70 % - dostateczny plus
71 – 80 % - dobry
81 – 90 % - dobry plus
91 – 100 % - bardzo dobry
Ćwiczenia
Wymaga przygotowania do zajęć, zgodnie ze wskazanym tematem. Wykazanie wiedzy i umiejętności rozwiązania postawionych w trakcie zajęć problemów. Czynny udział w zajęciach, nienaganna postawa etyczna, poszanowanie praw innych uczestników.
Zaliczenie praktyczne na fantomach z wykorzystaniem sprzętu dostępnego w centrum symulacji (losowanie scenki, w której należy wdrożyć postępowanie w ramach pierwszej pomocy) w grupach 2-osobowych.
Literatura
Kwalifikowana pierwsza pomoc, redakcja naukowa: Gabriela Kołodziej, Andrzej Kopta, Jakub Mierzejewski, PZWL, Warszawa, 2024
Wytyczne Resuscytacji 2021, Polska Rada Resuscytacji, Kraków, 2022
Interna Szczeklika 2024, Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2024
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: