Chirurgia dziecięca WMCM-LE-ChD
Pełen opis.
Zajęcia obejmują 30 godzin dydaktycznych 1 grupa -1 tydzień.
Na początku zajęć studenci otrzymują plan seminariów i ćwiczeń z podziałem na grupy.
poń-piąt -godz.9-11-seminarium(cała grupa),
poń-czwart-godz.11-13,30 ćwiczenia(w grupach).piąt-godz.11-12,45-ćwiczenia( w grupach)
piat. Godz.12,45-13,30-zaliczenie zajęć z Chirurgii dziecięcej(s.konferencyjna-cała grupa)
Studenci na ćwiczeniach podzieleni na 4 grupy (5-osobowe) - SOR, Oddz.Chirurgiczny, Oddz.Urazowo-ortopedyczny, Blok Oper.
piątek-godz 12,45-13,30 Zaliczenie zajęć z Chirurgii Dziecięcej.
Seminarium 1-(2 godz)-Wstęp do chirurgii dziecięcej-historia rozwoju chirurgii dziecięcej, organizacja oddziałów chirurgii dziecięcej, zakres udzielania pomocy chirurgicznej u dzieci.
Najczęstsze zabiegi operacyjne planowe w chirurgii dziecięcej.
Seminarium2-(2godz).Chirurgia noworodka-szczególne podejście do leczenia chirurgicznego najmniejszych dzieci. Leczenie oparzeń-pierwsza pomoc, walka ze wstrząsem oparzeniowym, leczenie płynowe, współczesne opatrunki specjalistyczne w leczeniu oparzeń, leczenie operacyjne oparzeń u dzieci.
Seminarium3-(2 godz)-Stany ostre w chirurgii dziecięcej. Operacje pilne, przyspieszone, odroczone. Zasady postępowania w sytuacjach wymagających natychmiastowej operacji.
Seminarium4-(2 godz)-SOR organiacja oddziału, udzielanie pomocy, szybka diagnostyka i kwalifikacja do leczenia szpitalnego.
Seminarium 5-(2 godz)- Leczenie dzieci z urazami ukł. Kostnego-
Leczenie zachowawcze, nastawianie złamań, leczenie operacyjne złamań. Sposoby unieruchomienia złamań u dzieci. Najczęstsze powikłania złamań. Leczenie usprawniające po urazach ukł. kostnego.
Ćwiczenia
SOR- Organizacja SOR, zabiegi na Sali zabiegowej chirurgiczne(szycie ran w znieczuleniu miejscowym, zabiegi w Entonoksie, zabiegi na Sali gipsowe( unieruchomienia złamań), sposób prowadzenia dokumentacji medycznej, diagnostyki w ramach SOR, kierowanie na badania diagnostyczne TK, MRI, USG.
Blok operacyjny-zasady funkcjonowania bloku operacyjnego, podstawowy sprzęt do chirurgii klasycznej, laparoskopowej, endoskopowej i fiberoskopowej. Zasady korzystania z ramienia C RTG na Sali operacyjnej. Zapoznanie z rodzajami drenów i cewników stosowanych w chirurgii i urologii.
Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej z Pododdziałem leczenia oparzeń- organiacja pracy w oddziale chirurgicznym, zajęcia praktyczne -rodzaje szwów chirurgicznych, wiązanie ręczne szwów, technika szycia chirurgicznego na otwarto i laparoskopowo(z wykorzystaniem trenażerów). Opatrunki specjalistyczne w oparzeniach, kąpiel pacjenta rozlegle oparzonego w specjalnej wannie. Znieczulenie wziewne przy opatrunkach w oddziale chirurgicznym
Oddział Urazowo-ortopedyczny- pierwsza pomoc w złamaniach u dzieci, sposoby unieruchamiania, rodzaje unieruchomień . Nauka zakładania opatrunku gipsowego, sposoby zdejmowania opatrunków unieruchamiających.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24: | W cyklu 2024/25: | W cyklu 2022/23: |
Kryteria oceniania
Zaliczenie seminariów i ćwiczeń na podstawie obecność. Zaliczenie końcowe: test:15 pytań zamkniętych. Do zaliczenia wymagane jest 12 odpowiedzi prawidłowych
Literatura
Literatura:
M.Bagłaj, P.Kaliciński.”Chirurgia dziecięca” .PZWL2016
P.Kaliciński”.Chirurgia nororodka”.Invest-Druk. 2004
J.Jarosz,J.Puchała: „Oparzenia u dzieci. Od urazu do wyleczenia” U.J. 1998.
K.Okłot;”Urazy kostno-stawowe u dzieci” PZWL 2008
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: