Choroby cywilizacyjne WMCM-LE-CC
Student zdobędzie wiedzę i umiejętności pozwalające na identyfikację czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, ich wpływu na organizm oraz metod ich zapobiegania i leczenia. Zajęcia obejmują także omówienie aktualnych strategii zdrowia publicznego oraz interwencji klinicznych stosowanych w prewencji i terapii tych chorób.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
B.W16. Zna mechanizmy regulujące procesy metaboliczne w organizmie i ich znaczenie w patogenezie chorób cywilizacyjnych.
D.W23. Rozumie wpływ czynników środowiskowych i społecznych na występowanie chorób przewlekłych.
C.W33. Zna podstawy patofizjologii przewlekłych chorób niezakaźnych, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, otyłości i nowotworów.
C.W50. Rozumie konsekwencje niewłaściwego stylu życia, w tym nieprawidłowego odżywiania, braku aktywności fizycznej oraz przewlekłego stresu, na rozwój chorób cywilizacyjnych.
C.W51. Posiada wiedzę na temat wpływu substancji toksycznych i zanieczyszczeń środowiskowych na organizm człowieka.
E.W1. Zna metody oceny stanu zdrowia populacji oraz strategie promocji zdrowia i prewencji chorób cywilizacyjnych.
E.W2. Zna zasady planowania interwencji zdrowotnych w oparciu o aktualne wytyczne medyczne.
E.W8. Rozumie wpływ aktywności fizycznej i diety na rozwój i przebieg chorób przewlekłych.
E.W23. Zna podstawy diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych w praktyce klinicznej.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia przedmiotu i przystąpienia do zaliczenia - obecność we wszystkich wykładach, obecność i czynny udział w seminariach. Student powinien odbyć wszystkie przewidziane programem studiów zajęcia. Opuszczone zajęcia muszą być odpracowane w innym terminie a jeżeli jest to niemożliwe ze względów organizacyjnych, zaliczone na warunkach i w terminie określonych przez prowadzącego. Zaliczenie ćwiczeń student uzyskuje na podstawie czynnego udziału oraz wykonaniu przewidzianych na każde ćwiczenie zadań. Zaliczenie końcowe ma formę teoretyczną - testową. Student ma prawo do przystąpienia do zaliczenia w jednym terminie podstawowym i jednym terminie poprawkowym. Ich formę i terminy ustala koordynator przedmiotu. Nieuzyskanie pozytywnej oceny w terminie poprawkowym powoduje niezaliczenie przedmiotu.
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest test złożony z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie minimum 60% prawidłowych odpowiedzi.
<60% pkt – niedostateczny (2)
60-67% pkt – dostateczny (3)
68-75% pkt – dość dobry (3,5)
76-83% pkt – dobry (4,0)
84-91% pkt - ponad dobry (4,5)
92-100% pkt – bardzo dobry (5)
Praktyki zawodowe
Nie są wymagane
Literatura
WHO. Global status report on noncommunicable diseases (ostatnie wydanie).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: