Algorytmy inspirowane naturą - zajęcia fakultatywne WM-MA-S2-E1-AIN
Celem przedmiotu jest przekazanie wiedzy o budowie i działaniu różnych metod optymalizacji heurystycznej, w tym także tych inspirowanych mechanizmami istniejącymi w Naturze oraz praktycznych umiejętności korzystania z tych metod. Metody te znajdują suboptymalne rozwiązania problemów obliczeniowo złożonych, tzw. problemów NP-trudnych. Metody opierają się na pojedynczym rozwiązaniu (wyszukiwanie lokalne, symulowane wyżarzanie, tabu) i podejściu populacyjnym (algorytmy ewolucyjne, optymalizacja roju: roje cząstek i algorytmy mrówek). Dla każdej z metod prezentowane są i omawiane ich teoria i pseudokody. Prezentowane są również metody optymalizacji wielokryterialnej. Od studentów oczekuje się znajomości co najmniej jednego języka programowania komputerowego. W ramach zajęć laboratoryjnych studenci opracowują programy komputerowe ilustrujące kolejne zagadnienia prezentowane na wykładzie oraz sprawdzają je i ich skuteczność na klasycznych zestawach porównawczych.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W1-zna techniki optymalizacji bazujące na mechanizmach natury, ich teorię i zastosowania w wybranych dziedzinach (I2_W01, I2_W02, I2_W03)
LABORATORIUM
Student
U1-stosuje zaawansowane narzędzia i metody informatyczne bazujące na metodach i technikach inspirowanych naturą w wybranej dziedzinie (I2_U02, I2_U03, I2_U06)
K1-jest gotowy do systematycznej pracy w projekcie (I2_K02)
Kryteria oceniania
Dla wszystkich efektów przyjmuje się następujące kryteria oceny we wszystkich formach weryfikacji:
ocena 5: osiągnięty w pełni (bez uchwytnych niedociągnięć),
ocena 4,5: osiągnięty niemal w pełni i nie są spełnione kryteria przyznania wyższej oceny,
ocena 4: osiągnięty w znacznym stopniu i nie są spełnione kryteria przyznania wyższej oceny,
ocena 3,5: osiągnięty w znacznym stopniu – z wyraźną przewagą pozytywów – i nie są spełnione kryteria przyznania wyższej oceny,
ocena 3: osiągnięty dla większości przypadków objętych weryfikacją i nie są spełnione kryteria przyznania wyższej oceny,
ocena 2: nie został osiągnięty dla większości przypadków objętych weryfikacją.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: