Podstawy informatyki śledczej WM-I-U2-PIŚ
W przedmiotowym kursie będą omówione podstawowe zagadnienia związane z informatyką śledczą. Omówione zostaną m.in. podstawowe programy stosowane w informatyce śledczej, zasady bezpieczeństwa, zarówno biegłego, jak i innych uczestników podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dodatkowo omówione będą sposoby pozyskiwania danych tzw. OSiNT, weryfikacja tych danych, a także współpraca służby- służby czy służby-obywatel. W razie potrzeb lub zainteresowania przez studentów innymi tematami czy zagadnieniami tematy te mogą ulec modyfikacji lub całkowitej zmianie.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna podstawy aspektów prawnych związanych z informatyką śledczą. Potrafi poruszać się po przepisach prawnych związanych z informatyką śledczą (ustawy, rozporządzenia, zarządzenia itp.)
Student potrafi prawidłowo interpretować zjawiska związane z informatyką śledczą
Student potrafi komunikować się w tematyce śledztwa powłamaniowego, omówić pojęcia wiązane ze śledztwem, incydentem czy bezproblemowo odnaleźć się podczas dyskusji obejmującej tematy związane z tematyką informatyką śledczą.
Student jest gotów do kultywowania i upowszechniania wzorców właściwego postępowania w przypadku ujawnienia przestępstwa w sieci oraz przyjmowania odpowiedzialności za skutki tych działań.
Student wykazuje otwartość na pracę zespołową, potrafi przyjmować w niej różne role, a także jest gotów do współorganizowania działalności na rzecz środowiska zawodowego oraz inicjowania działań na rzecz interesu publicznego.
Kryteria oceniania
Do zaliczenia przedmiotu konieczne jest:
1. Wypełnienie dokumentacji projektowej.
2. Obecność na 80% zajęć
3. Wypełnienie Pretestu i zaliczenie Posttestu
Literatura
Kalinowski - Metody Inwigilacji i Elementy Informatyki Śledczej, CHS 2011
2. Carvey - Analiza śledcza i powłamaniowa. Zaawansowane techniki prowadzenia analizy w systemie Windows 7. Wydanie II, Helion 2013
3. Altheide, Carvey - Informatyka śledcza. Przewodnik po narzędziach open source, Helion 2014
4. Kosiński J., Paradygmaty cyberprzestępczości, Difin 2015
W cyklu 2021/22_L:
1.Kalinowski - Metody Inwigilacji i Elementy Informatyki Śledczej, CHS 2011 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: