Bezpieczeństwo w systemach bazodanowych WM-I-U2-BWB
Kurs Bezpieczeństwo w systemach bazodanowych jest celowany do grupy developerów, administratorów, menadżerów i analityków danych, którzy powinni być świadomi zagrożeń czyhających na systemy baz danych i ich skutki. Kurs rozpocznie się wprowadzeniem do bezpieczeństwa systemów baz danych. W kursie dalej przewidziano omówienie typów zagrożeń, zabezpieczeń od strony bazy danych - już na poziomie projektowania i implementowania bazy można wprowadzić wiele ograniczeń utrudniających skuteczny atak. Dalsza część zostanie poświęcona zabezpieczeniom od strony systemów zarządzania bazami danych, audytom i dobrym praktykom.
W cyklu 2021/22_L:
Kurs Bezpieczeństwo w systemach bazodanowych jest celowany do grupy developerów, administratorów, menadżerów i analityków danych, którzy powinni być świadomi zagrożeń czyhających na systemy baz danych i ich skutki. Kurs rozpocznie się wprowadzeniem do bezpieczeństwa systemów baz danych. W kursie dalej przewidziano omówienie typów zagrożeń, zabezpieczeń od strony bazy danych - już na poziomie projektowania i implementowania bazy można wprowadzić wiele ograniczeń utrudniających skuteczny atak. Dalsza część zostanie poświęcona zabezpieczeniom od strony systemów zarządzania bazami danych, audytom i dobrym praktykom. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Konwersatorium:
Student zna rodzaje zagrożeń bezpieczeństwa systemów bazodanowych
Student zna techniki i poziomy zabezpieczeń baz danych
Student potrafi odszukać potencjalne źródła zagrożeń
Student potrafi podwyższyć poziom bezpieczeństwa bazy danych
Student jest gotów do kultywowania i upowszechniania wzorców właściwego postępowania w środowisku zawodowym i poza nim, samodzielnego podejmowania decyzji, krytycznej oceny działań własnych, działań zespołów, którymi kieruje i organizacji, w których uczestniczy oraz przyjmowania odpowiedzialności za skutki tych działań.
Kryteria oceniania
Do zaliczenia przedmiotu konieczne jest:
1. Wypełnienie dokumentacji projektowej.
2. Obecność na 80% zajęć
3. Wypełnienie Pretestu i zaliczenie Posttestu
Literatura
1. Williams A., Dhanarani A., Swaminathan A., Securing the Oracle Database a technical primer (fourth edition), Oracle 2021
2. Afyouni, Hassan A. , Database Security and Auditing Thompson Course Technology 2021
3. https://securityintelligence.com/articles/database-security-best-practices-essential-guide/
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: