Prawo stowarzyszeniowe WK-WPK-S
Źródła i zakres prawa stowarzyszeniowego.
Rozwój i sytuacja działalności stowarzyszeniowej w Polsce.
Stowarzyszenia w relacji do innych społecznych podmiotów prawa (fundacji, związków zawodowych, samorządów zawodowych, partii politycznych, organizacji pożytku publicznego).Pojęcie stowarzyszenia i rodzaje stowarzyszeń. Wolność i prawo stowarzyszania się. Tworzenie stowarzyszeń. Postępowanie rejestrowe i ewidencyjne w sprawach stowarzyszeń. Statut stowarzyszenia – charakter prawny, treść i istota. Organy stowarzyszenia – rodzaje, prawne ramy funkcjonowania. Członkostwo w stowarzyszenia – problematyka prawna. Majątek stowarzyszenia. Nadzór nad stowarzyszeniami. Ustanie stowarzyszenia. Stowarzyszenie zwykłe.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
EK1 - Student zna i rozumie terminologię z zakresu prawa stowarzyszeniowego, ma podstawową wiedzę o źródłach prawa stowarzyszeniowego, zna konstytucyjny (aksjologiczny) kontekst prawa stowarzyszeniowego.
EK2 - Student ma podstawową wiedzę o prawnych, społecznych i gospodarczych instytucjach z zakresu prawa stowarzyszeniowego oraz pogłębioną w odniesieniu do wybranych instytucji prawnych. Zna i rozumie sposoby funkcjonowania wybranych instytucji charakterystycznych dla prawa stowarzyszeniowego.
UMIEJĘTNOŚCI
EK3 - Student ma podstawową wiedzę o relacjach między podmiotami stowarzyszeniowego. Zna metody i narzędzia w tym techniki pozyskiwania danych dotyczących poszczególnych zasad i procedur na terenie prawa stowarzyszeniowego oraz z takich źródeł jak orzecznictwo, dokumenty urzędowe
EK4 - Student zna i rozumie normatywne i praktyczne aspekty działalności stowarzyszeniowej w celu prowadzenia takiej działalności w Polsce i za granicą. W szczególności problematyki związanej z działalnością stowarzyszeniową oraz prawnymi ramami takiej działalności.
KOMPETENCJE
EK5 - Student zna i rozumie zasady prowadzenia działalności stowarzyszeniowej w zakresie praw i obowiązków podmiotów prawa stowarzyszeniowego oraz zasad odpowiedzialności prawnej tych podmiotów.
EK 6 - Student potrafi formułować wnioski de lege lata i de lege ferenda z zakresu prawa stowarzyszeniowego.
Punkty ECTS:
Wykład:
udział w wykładzie: 30 godz.- 1,5 pkt ECTS,
przygotowanie do wykładów: 15 godz. - 1 ECTS
przygotowanie do egzaminu: 30 godz. - 1,5 ECTS
RAZEM: 5 ECTS.
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
Formujące
aktywność na zajęciach, odpowiedź ustna, obserwacje zachowań, praca pisemna.
Podsumowujące:
obecność na zajęciach, egzamin ustny.
Kryteria:
Kryteria oceniania:
WIEDZA:
ocena 2 (ndst): Student nie zna źródeł prawa, orzecznictwa oraz literatury z zakresu prawa stowarzyszeniowego
ocena 3 (dst): Student w ograniczonym zna źródła prawa, orzecznictwo oraz literaturę z zakresu prawa stowarzyszeniowego
ocena 4 (db): Student swobodnie posługuje się źródłami prawa, orzecznictwem oraz literatura z zakresu prawa stowarzyszeniowego
ocena 5 (bdb): Student w pełni precyzyjnie i skutecznie posługuje się źródłami prawa, orzecznictwem oraz literatura z zakresu prawa stowarzyszeniowego
UMIEJETNOSCI:
ocena 2 (ndst): Student nie umie analizowac przepisów, orzecznictwa i literatury z zakresu prawa stowarzyszeniowego.
ocena 3 (dst): Student w ograniczonym stopniu umie analizowac przepisy, orzecznictwo i literaturę z zakresu prawa stowarzyszeniowego.
ocena 4 (db): Student umie analizowac i stosowac przepisy, orzecznictwo i literaturę z zakresu prawa stowarzyszeniowego.
ocena 5 (bdb): Student w pełni precyzyjnie i skutecznie umie analizowac i stosować przepisy, orzecznictwo i literature z zakresu prawa stowarzyszeniowego.
KOMPETENCJE:
ocena 2 (ndst): Student nie potrafi rozwiazac podstawowych zagadnien problematycznych a takze formułowac wniosków de lege lata i de lege ferenda
ocena 3 (dst): Student w ograniczonym stopniu potrafi rozwiazac podstawowe zagadnienia
problematyczne. Student potrafi w ograniczonym zakresie formułowac wnioski de lege lata i de lege ferenda
ocena 4 (db): Student potrafi rozwiazac zagadnienia problematyczne a także formułować wnioski de lege lata i de lege ferenda
ocena 5 (bdb): Student potrafi rozwiazac skomplikowane zagadnienia problematyczne jak również formułowac trafne i istotne wnioski de lege lata i de lege ferenda
Literatura
Podstawowa:
1. P. Suski, Stowarzyszenia i fundacje, Warszawa 2008,
2. P. Sarnecki, Prawo o stowarzyszeniach. Komentarz, Warszawa 2007,
Uzupełniająca:
1. J. Blicharz. Pozycja prawna stowarzyszeń, Studium prawnoadministracyjne, Wrocław 1996,
2. A. Kidyba, Ustawa o fundacjach. Prawo o stowarzyszeniach, Warszawa 1997,
3. C. Martysz (red.), Ustawa o samorządzie powiatowym. Komentarz., Warszawa 2005.
4. H. Izdebski, Fundacje i stowarzyszenia. Komentarz, orzecznictwo, skorowidz, Łomianki 2001,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: