Wstęp do prawoznawstwa WK-S-WP
Zajęcia ze studentami prowadzą do zaznajomienia ich z podstawową aparaturą pojęciową nauk prawnych, elementarnymi instytucjami i zasadami prawa, metodami stosowanymi w tych naukach, procesami tworzenia i stosowania prawa. Zagadnienia podejmowane podczas zajęć mają także na celu wprowadzenie studiującego w świat wartości, ocen i zasad, które tworzą podstawy europejskiej kultury prawnej.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
PK_W01 - student definiuje, wyjaśnia, rozróżnia podstawowe terminy występujące w prawie i naukach prawnych.
PK-W03 - student opisuje, charakteryzuje sposoby określania obowiązywalności prawa, zasady stanowienia i stosowania prawa, struktury normy prawnej.
PK_W10 - student opisuje, wyjaśnia rodzaje wykładni prawnych i sposobów dokonywania interpretacji prawa.
W12 - student identyfikuje zasady i normy etyczne obowiązujące zarówno w nauce, jak i w wykonywaniu zawodów prawniczych.
PK_U01 - student porządkuje, porównuje, weryfikuje pojęcia i teorie nauk prawnych, wyjaśnia procesy interpretacji, stanowienia, stosowania prawa.
PK_U13 - student rozpoznaje motywy teorii, dyskutuje, porządkuje wiedzę celem dalszego jej pogłębiania.
Kryteria oceniania
WIEDZA
- ocena dostateczna: student objaśnia podstawową terminologię nauk prawnych oraz wymienia podstawowe ich teorie.
-ocena dobra: student wyjaśnia podobieństwa i różnice pomiędzy pojęciami i teoriami przedstawionymi podczas zajęć.
- ocena bardzo dobra: student zna całkowicie poprawnie podstawową terminologię z zakresu nauk prawnych i potrafi się nią prawidłowo posługiwać. Potrafi argumentować, wyjaśniać, wskazywać racje "za i przeciw" wybranym poglądom. Dostrzega wpływ norm prawnych na kształt życia społecznego i indywidualnego, potrafi prawidłowo ująć rolę prawa w porządku państwowym, potrafi określić zasady praworządności.
UMIEJĘTNOŚCI
- ocena dostateczna: student wykorzystuje wiedzę teoretyczną do opisu i analizowania procesów i zjawisk prawnych; angażuje się w ograniczonym stopniu w samodzielną próbę rozwiązania konkretnych problemów prawnych.
- ocena dobra: student potrafi właściwie wykorzystać wiedzę teoretyczną do opisu i analizowania procesów i zjawisk prawnych; porządkuje wiedzę, wyprowadza wnioski, angażuje się właściwie w samodzielną próbę rozwiązania konkretnych problemów prawnych; potrafi wspólnie podejmować inicjatywy analizy problemów prawnych.
- ocena bardzo dobra: student potrafi całkowicie poprawnie wykorzystać wiedzę teoretyczną do opisu i analizowania procesów i zjawisk prawnych; dowodzi, wyprowadza wnioski, angażuje się poprawnie w samodzielną próbę rozwiązania konkretnych problemów prawnych; potrafi angażować się we wspólnie podejmowane inicjatywy analizy problemów prawnych oraz samodzielnie dowodzić własnych racji i do nich logicznie przekonać członków zespołu.
Literatura
Literatura podawana jest studentom w bieżącym cyklu nauczania przedmiotu i zamieszczona w aktualnym na każdy semestr opisie przedmiotu.
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Egzamin dojrzałości, umiejętność myślenia kojarzeniowego i zapamiętywania, rozumienie tekstu. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Prawo kanoniczne - studia jednolite magisterskie stacjonarne
- Prawo kanoniczne - specjalność kanoniczna
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: