Polskie prawo karne WK-S-K1-W
Głównym celem przedmiotu jest przedstawienie studentom zasad polskiego prawa karnego, w szczególności przesłanek i podstaw odpowiedzialności karnej za przestępstwo oraz dyrektyw wymiaru kar i środków karnych, jak również zasad stosowania środków zabezpieczających.
Ponadto przedmiot ma na celu stworzenie studentom możliwości przyswojenia i zrozumienia siatki pojęciowej "języka prawa karnego" (języka prawnego i języka prawniczego w zakresie odnoszącym się do prawa karnego), jak również w miarę swobodnego poruszania się po tej siatce.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
W1 - Student zna i rozumie podstawowe pojęcia z zakresu prawa karnego.
W2 - Student prawidłowo definiuje zasady z zakresu prawa karnego.
W3 - Student rozróżnia i objaśnia instytucje z zakresu prawa karnego.
UMIEJĘTNOŚCI
U1 - Student posługuje się swobodnie terminologią z zakresu prawa karnego.
U2 - Student analizuje prawidłowo i poddaje krytyce orzecznictwo sądów oraz dorobek doktryny w zakresie prawa karnego.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
K1 - Student dyskutuje i chętnie podejmuje się interpretacji przepisów z zakresu prawa karnego.
K2 - Student jest kreatywny, dąży do zdobycia jak najszerszej wiedzy i jest świadomy konieczności jej dalszego pogłębiania.
Kryteria oceniania
Efekty W1, W2, W3
- na ocenę bardzo dobrą - student zna i rozumie samodzielnie wszystkie pojęcia z zakresu prawa karnego. Student prawidłowo definiuje wszystkie zasady prawa karnego oraz prawidłowo rozróżnia wszystkie instytucje z zakresu prawa karnego.
- na ocenę dobrą - student zna i rozumie większość pojęć z zakresu prawa karnego. Student prawidłowo definiuje większość zasad prawa karnego oraz prawidłowo rozróżnia większość instytucji z zakresu prawa karnego.
- na dostateczną - student zna i rozumie podstawowe pojęcia z zakresu prawa karnego. Student prawidłowo definiuje podstawowe zasady prawa karnego oraz prawidłowo rozróżnia podstawowe instytucje z zakresu prawa karnego.
Efekty U1, U2
- na ocenę bardzo dobrą - student prawidłowo i swobodnie posługuje się terminologią z zakresu prawa karnego. Student chętnie poddaje krytyce orzecznictwo sądów i dorobek doktryny w zakresie prawa karnego.
- na ocenę dobrą - student w większości prawidłowo i swobodnie posługuje się terminologią z zakresu prawa karnego. Student poddaje krytyce orzecznictwo sądów i dorobek doktryny w zakresie prawa karnego.
- na ocenę dostateczną - student mało swobodnie posługuje się terminologią z zakresu prawa karnego. Student mało chętnie poddaje krytyce orzecznictwo sądów i dorobek doktryny w zakresie prawa karnego.
Efekt K1, K2
- na ocenę bardzo dobrą - student chętnie dyskutuje i podejmuje się interpretacji przepisów z zakresu prawa karnego. Student wykazuje się kreatywnością i dążeniem do zdobywania coraz szerszej wiedzy.
- na ocenę dobrą - student wykazuje się kreatywnością przy realizacji większości powierzonych mu zadań oraz podejmuje się interpretacji przepisów z zakresu prawa karnego.
- na ocenę dostateczną - student wykazuje się małą kreatywnością przy realizacji zadań, nie uczestniczy w dyskusjach i nie podejmuje się chętnie interpretacji przepisów z zakresu prawa karnego.
FORMA ZALICZENIA ZAJĘĆ:
wykład - egzamin ustny
ćwiczenia - zaliczenie na ocenę - kolokwium
Literatura
Źródła: Kodeks karny
Literatura:
1. L. Gardocki, Prawo karne, Warszawa 2021 r.
2. A. Grześkowiak, K. Wiak, Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2021 r.
3. J. Lachowski, A. Marek, Prawo karne: zarys problematyki, Warszawa 2021 r.
W cyklu 2021/22_Z:
Literatura podstawowa: Literatura uzupełniająca: |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: