Obowiązek powiadomienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego WK-N-PoP
Realizacja zamierzonego celu wymaga przeprowadzenia studium prawno-historycznego jak również krytycznej analizy norm aktualnie obowiązujących w materii obowiązku doniesienia o przestępstwie.
W ramach wykladu zostaną poruszone następujęce kwestie:
I. Doniesienie – rys historyczny. II. Doniesienie według KPK/1983. 1. Obowiązek powiadomienia o przeszkodach do święceń. 2. Obowiązek powiadomienia o przeszkodach małżeńskich. 3. Doniesienie sądowe. III. Doniesienie według najnowszych przepisów kanonicznych. 1. Doniesienie w ramach ochrony Eucharystii i nadużyć liturgicznych. 2. Doniesienie w ramach ochrony osób małoletnich i z nimi zrównanych. 2.1. Normy de delictis reservatis z 2010 roku. 2.2. Franciszek, List apostolski motu proprio Come una madre amorevole z 4 czerwca 2016 roku. 2.3. Franciszek, List apostolski w formie motu proprio Vos estis lux mundi z 7 maja 2019 roku. 2.4. Uchwała nr 14/384/2019 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 8 października 2019 roku. IV. Państwowy obowiązek denuncjacji i tajemnica papieska.
W cyklu 2022/23_L:
Realizacja zamierzonego celu wymaga przeprowadzenia studium prawno-historycznego jak również krytycznej analizy norm aktualnie obowiązujących w materii obowiązku doniesienia o przestępstwie. W ramach wykladu zostaną poruszone następujęce kwestie: I. Doniesienie – rys historyczny. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
EK 1 - student zna podstawową terminologię z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
EK 2 - student ma uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
EK 3 - student posiada wiedzę na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych w zakresie obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego
Umiejętności:
EK 4 - student potrafi analizować, streszczać i prezentować tekst z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
EK 5 - student formułuje w mowie i na piśmie zagadnienia z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego oraz potrafi odpowiednio rekonstruować i uzasadniać poszczególne stanowiska.
EK 6 - student znajduje i wykorzystuje rzetelne źródła informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Kompetencje:
EK 7 - student potrafi zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
EK 8 - student aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułując własne wypowiedzi oraz konstruktywne uwagi krytyczne.
ECTS (1 ECTS = 30 godz.)
udział w wykładzie: 20 godz.
przygotowanie do egzaminu: 10 godz.
suma godzin: 30
Liczba ECTS: 1
Kryteria oceniania
Wiedza (EK 1-3):
Ocena 2 (ndst.): student nie zna podstawowej terminologii z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; nie posiada znajomości podstawowych zagadnień z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; nie ma wiedzy na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych w kontekście obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Ocena 3 (dst.): student zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; ma słabo uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; posiada znacznie ograniczoną wiedzę na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych na w kontekście obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Ocena 4 (db.): student zna podstawową terminologię z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; ma średnio uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; posiada częściową wiedzę na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych w kontekście obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Ocena 5 (bdb.): student zna w pełni podstawową terminologię z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; ma w pełni uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; posiada kompletną wiedzę na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych w kontekście obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Umiejętności (EK 4-6):
Ocena 2 (ndst.): student nie potrafi analizować, streszczać i prezentować tekstów z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; nie potrafi odpowiednio rekonstruować i uzasadniać poszczególnych stanowisk z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; nie znajduje i nie wykorzystuje rzetelnych źródeł informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Ocena 3 (dst.): student potrafi w ograniczonym stopniu analizować, streszczać i prezentować teksty z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; jedynie częściowo potrafi odpowiednio rekonstruować i uzasadniać poszczególne stanowiska z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; z błędami znajduje i wykorzystuje rzetelne źródła informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Ocena 4 (db.): student potrafi właściwie analizować, streszczać i prezentować teksty z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; potrafi zadowalająco rekonstruować i uzasadniać poszczególne stanowiska z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; w przeważającej liczbie przypadków prawidłowo wykorzystuje rzetelne źródła informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Ocena 5 (bdb.): student potrafi całkowicie poprawnie analizować, streszczać i prezentować teksty z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; potrafi bezbłędnie rekonstruować i uzasadniać poszczególne stanowiska z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; bezbłędnie znajduje i wykorzystuje rzetelne źródła informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.
Kompetencje (EK 7-8):
Ocena 2 (ndst.): student nie potrafi zaplanować i zorganizować indywidualnej pracy mającej na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; zupełnie nie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć nie biorąc udziału w dyskusjach, nie formułując własnych wypowiedzi oraz konstruktywnych wypowiedzi krytycznych.
Ocena 3 (dst.): student potrafi w ograniczonym stopniu zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; okazjonalnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć rzadko biorąc udział w dyskusjach formułując własne wypowiedzi oraz konstruktywne wypowiedzi krytyczne.
Ocena 4 (db.): student potrafi właściwie zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; często aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułując własne wypowiedzi oraz konstruktywne wypowiedzi krytyczne.
Ocena 5 (bdb.): student potrafi prawidłowo i kompleksowo zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; bardzo często aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułując własne wypowiedzi oraz konstruktywne wypowiedzi krytyczne.
Na ocenę końcową składają się:
1. Obecność na zajęciach - dopuszczalna jest 1 nieusprawiedliwiona nieobecność; każda ponad dopuszczalna nieobecność skutkuje obniżeniem oceny końcowej o pół stopnia.
2. Ocena z egzaminu ustnego na koniec semestru: egzamin ustny – 3 pytania losowo wybrane z puli podanej przez prowadzącego.
Literatura
Podstawowe źródła:
1. Normy de delictis reservatis z 2010 roku.
2. Franciszek, List apostolski motu proprio Come una madre amorevole z 4 czerwca 2016 roku.
3. Franciszek, List apostolski w formie motu proprio Vos estis lux mundi z 7 maja 2019 roku.
4. Uchwała nr 14/384/2019 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 8 października 2019 roku.
5. Normy de delictis reservatio z 2021 roku.
6. Księga VI KPK po nowelizacji z 2021 roku
Literatura pomocnica:
Borek D., Obowiązek powiadomienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła, Annales Canonici 18 (2022) nr 1, s. 5-48.
Inne materiały i pomoce będą udostępnianie studentom na platformie MS Teams.
W cyklu 2022/23_L:
Podstawowe źródła: 1. Normy de delictis reservatis z 2010 roku. Literatura pomocnica: Borek D., Obowiązek powiadomienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła, Annales Canonici 18 (2022) nr 1, s. 5-48. Inne materiały i pomoce będą udostępnianie studentom na platformie MS Teams. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: