Kanoniczne prawo małżeńskie WK-N-M2-W
Przedmiotem zajęć są m.in. następujące zagadnienia:
1. Zgoda małżeńska
2. Brak i wady zgody małżeńskiej
3. Zawarcie małżeństwa w formie zwyczajnej
4. Zawarcie małżeństwa w formie nadzwyczajnej
5. Czas i miejsce zawarcia małżeństwa
6. Zawarcie małżeństwa na pokładzie statku lub samolotu
7. Świadek kwalifikowany i świadkowie zwykli zawarcia małżeństwa
8. Władza proboszcza wojskowego co do udzielania delegacji do asystowania przy zawarciu małżeństwa
9. Zawarcie małżeństwa mieszanego
10. Warunki ważnej i godziwej asystencji przy zawarciu małżeństwa
11.Delegacja i subdelegacja do asystowania przy zawarciu małżeństwa
12. Skutki zawarcia małżeństwa
W cyklu 2022/23_L:
Wykłąd konwencjonalno-zdalny-o charakterze ezgegetycznym zakresowo beędzie interpretacją następujących zagadenien: niezdolność konsensualna do zawarcia małżeństwa oraz wady zgody małżeńskiej (kan. 1095-1107 KPK), forma kanoniczna (kan. 1108-1123 KPK, małeństwa mieszane (kan. 1124-1129 KPK), małżeństwa tajne (kan. 1130-1133 KPK), skutki malżeństwa (kan. 1134-1140 KPK), separacja małżeństwa (kan. 1141-1155 KPK), konwalidacja małżeństwa (kan. 1156-1164 KPK). |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2020/21_L: |
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy:
EK1 - student zna podstawową terminologię odnoszącą się do małżeństwa kanonicznego, zgody małżeńskiej, kanonicznej formy zawarcia małżeństwa i skutków małżeństwa,
EK2 - student zna przepisy dotyczące małżeństwa kanonicznego, zgody małżeńskiej, kanonicznej formy zawarcia małżeństwa i skutków małżeństwa
EK3 - student zna podstawową literaturę i doktrynę prawa kanonicznego dotyczącą obowiązujących regulacji w zakresie zawarcia małżeństwa i jego skutków prawnych.
W zakresie umiejętności:
EK4 - student potrafi korzystać z podstawowej literatury w zakresie prawa małżeńskiego materialnego,
EK5 - student potrafi samodzielnie interpretować przepisy dotyczące zawarcia małżeństwa kanonicznego i aplikować je w praktyce,
EK6 - student potrafi formułować (w mowie i na piśmie) twierdzenia, redagować teksty związane z zawarciem małżeństwa kanonicznego.
W zakresie kompetencji:
EK7 - student posiada podstawowe kompetencje do wykonywania różnego rodzaju zadań związanych z zawarciem małżeństwa i zaskarżeniem jego ważności na forum Kościoła.
Kryteria oceniania
Metody dydaktyczne :
Efekty wiedzy (EK 1-3)
Metoda dydaktyczna: wykład informacyjny, konwersatoryjny, opis
Efekty umiejętności (EK 4-6):
Metoda dydaktyczna: wykład problemowy, studium przypadku
Efekty kompetencji (EK 7-9):
Metoda dydaktyczna: problemowa, sytuacyjna, dyskusja
Kryteria oceniania:
Wiedza (EK1-3)
ocena 2 (ndst) - student nie zna: podstawowej terminologii z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego, przepisów dotyczących zgody małżeńskiej i formy zawarcia małżeństwa oraz podstawowej literatury przedmiotu.
ocena 3 (dost) - student zna w stopniu dostatecznym: podstawową terminologię z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego, przepisy dotyczące zgody małżeńskiej i formy zawarcia małżeństwa oraz podstawową literaturę przedmiotu.
ocena 4 (db) - student w stopniu dobrym zna: terminologię z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego, przepisy dotyczące zgody małżeńskiej i formy zawarcia małżeństwa oraz podstawową literaturę przedmiotu.
ocena 5 (bdb) - student zna w pełni: terminologię z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego, przepisy dotyczące zgody małżeńskiej i formy zawarcia małżeństwa oraz podstawową literaturę przedmiotu.
Umiejętności (EK 4-6):
ocena 2 (ndst) - student nie potrafi: korzystać z podstawowej literatury przedmiotu, samodzielnie interpretować przepisów dotyczących zawarcia małżeństwa i stosować ich w praktyce, formułować twierdzeń i pism procesowych z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego.
ocena 3 (dost) - student w ograniczonym stopniu potrafi: korzystać z literatury przedmiotu, samodzielnie interpretować przepisy dotyczące zawarcia małżeństwa i stosować je w praktyce, formułować twierdzenia i pisma procesowe z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego.
ocena 4 (db) - student w stopniu wystarczającym potrafi: korzystać z literatury przedmiotu, samodzielnie interpretować przepisy dotyczące zawarcia małżeństwa i stosować je w praktyce, formułować twierdzenia i pisma procesowe z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego.
ocena 5 (bdb) - student potrafi w pełni i z łatwością: korzystać z literatury przedmiotu, samodzielnie interpretować przepisy dotyczące zawarcia małżeństwa i stosować je w praktyce, formułować twierdzenia i pisma procesowe z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego.
Kompetencje (EK 7)
ocena 2 (ndst) - student nie potrafi wykonywać zadań/czynności z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego; mowa o pomocy prawnej udzielanej narzeczonym, nupturientom i duszpasterzom oraz o zadaniach właściwych dla członków trybunału kościelnego i adwokata stron procesowych.
ocena 3 (dost) - student w dostatecznym stopniu potrafi wykonywać zadania/czynności z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego; mowa o pomocy prawnej udzielanej narzeczonym, nupturientom i duszpasterzom oraz o zadaniach właściwych dla członków trybunału kościelnego i adwokata stron procesowych.
ocena 4 (bd) - student w stopniu wystarczającym potrafi wykonywać czynności/zadania z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego; mowa o pomocy prawnej udzielanej narzeczonym, nupturientom i duszpasterzom oraz o zadaniach właściwych dla członków trybunału kościelnego i adwokata stron procesowych.
ocena 5 (bdb) - student potrafi w pełni i z łatwością wypełniać zadania/czynności z zakresu zawarcia małżeństwa kanonicznego; mowa o pomocy prawnej udzielanej narzeczonym, nupturientom i duszpasterzom oraz o zadaniach właściwych dla członków trybunału kościelnego i adwokata stron procesowych.
Na ocenę końcową ma też wpływ aktywny udział studenta w zajęciach.
Literatura
1. T. Pawluk. Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II. T.3. Olsztyn 1984
2. W. Góralski, Zawarcie małżeństwa konkordatowego w Polsce, Warszawa 1998
3. W. Góralski, Kościelne prawo małżeńskie, Warszawa 2006
4. W. Góralski, Studia nad małżeństwem i rodziną, Warszawa 2007
5. A. Mezglewski, A. Tunia, Wyznaniowa forma zawarcia małżeństwa cywilnego, Warszawa 2007
W cyklu 2022/23_L:
Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t.III/2. Uświęcajace zadanie Kościoła, Poznań 20011, s. 230-368. |
Uwagi
W cyklu 2022/23_L:
Wykład prowadzony będzie w formie stacjonaro-zdalnej.j. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: