Dyspensa od małżeństwa zawartego i niedopełnionego WK-K-DM
Wykład ma ukazać pojęcia wstępne procesu kanonicznego zmierzającego do uzyskania dyspensy od małżeństwa zawartego a niedopełnionego, krótką historię kształtowania się tego zagadnienia, samo określenie niedopełnienie małżeństwa, jak samą szczegółowa procedurę przebiegu samego procesu o dyspensę papieską. Będzie prezentował szeroki komentarz do norm kodeksowych samego procesu małżeńskiego, jak i kan. 1697-1706 KPK określających przebieg i formę tego procesu. Najpierw ukaże warunki przyjęcia prośby o dyspensę i kompetencje biskupa diecezjalnego, następnie przedstawi przebieg instrukcji takiego procesu zmierzającą do stwierdzenia faktu niedopełnienia, warunki i argumenty moralne i fizyczne niedopełnienia oraz zapoznanie się stron z zebranymi dowodami, uwagi obrońcy węzła małżeńskiego i wotum biskupa diecezjalnego oraz kwestię przesłania akt do Stolicy Apostolskiej i samego reskryptu dyspensy papieskiej.
W cyklu 2024/25_Z:
W czasie zajęć z procedury do uzyskania dyspensy od małżeństwa zawartego i niedopełnionego studenci zdobywają wiedzę dotyczącą aplikacji norm prawnych (kan. 1697-1706 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r.) regulujących procedurę do uzyskania dyspensy od małżeństwa zawartego i niedopełnionego (przyjęcie prośby o dyspensę papieską; rozpoczęcie i instrukcja). |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2023/24_Z: - praca w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem – wykład – 15 godz.
- praca w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem – konsultacje – 5 godz.
- praca własna – czas studenta poświęcony na przygotowanie do zajęć – 10 godz.
- praca własna – czas studenta poświęcony na czytanie literatury – 20 godz.
Liczba godzin: 50
Liczba pkt ECTS: 2 | W cyklu 2024/25_Z: Wykład:
1. udział w wykładzie prowadzonym metodą tutoringu - 8 godz. - 0, 33 pkt ECTS
2. studium literatury - 20 godz. - 0, 75 pkt ECTS
3. referowanie zadanej literatury - 8 godz. - 0,33 pkt ECTS
3. przygotowanie do egzaminu - 14 godz. - 0, 75 pkt ECTS
Ćwiczenia:
1. studium przypadku (praca z aktami sprawy - 5 godz. - 0,33 pkt ECTS
2. przygotowanie pism procesowych - 5 godz. - 0,33 pkt ECTS
3. przygotowanie do zaliczenia ustnego - 5 godz. - 0, 33 pkt ECTS
| W cyklu 2022/23_Z: - praca w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem – wykład – 15 godz.
- praca w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem – konsultacje – 5 godz.
- praca własna – czas studenta poświęcony na przygotowanie do zajęć – 10 godz.
- praca własna – czas studenta poświęcony na czytanie literatury – 20 godz.
Liczba godzin: 50
Liczba pkt ECTS: 2 |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2021/22_Z: |
Efekty kształcenia
E_W_01
Zna pojęcie i określenie czym jest dyspensa od małżeństwa zawartego lecz niedopełnionego. Potrafi określić procedurę postępowania - przyjęcie prośby o dyspensę papieską, instrukcję procesu (udział instruktora, obrońcy węzła małżeńskiego), samo stwierdzenie faktu niedopełnienia małżeństwa (argument moralny i fizyczny).
E_U_01
Prawidłowo interpretuje przepisy kodeksowe odnośnie dyspensy od małżeństwa niedopełnionego i jest w stanie określić jak przebiega proces zmierzający do uzyskania dyspensy od małżeństwa zawartego, a niedopełnionego. Rozpoznaje sytuacje, w którym można taki proces przeprowadzić. Zna unormowania prawa kanonicznego i doktrynę odnośnie wykazania możliwości wystąpienia o taką dyspensę.
E_U_01
Rozumie sytuacje, w którym można wystąpić o dyspensę od małżeństwa zawartego a niedopełnionego. Potrafi normy kodeksowe zaaplikować do konkretnej sytuacji małżeńskiej kiedy jest pewność niedopełnienia małżeństwa. Potrafi komunikować sie z otoczeniem na temat zagadnienia niedopełnienia małżeństwa.
Kryteria oceniania
Wiedza pozytywna teoretyczna i praktyczna co do zagadnienia dyspensy od małżeństwa zawartego a niedopełnionego, przebiegu samego postępowania procesowego zmierzającego do udowodnienia niedopełnienia oraz znajomość norm prawa kanonicznego i umiejętność ich praktycznego zastosowania, be∂a ocenianie według kryterium:
50 % - wynik egzaminu ustnego
40 % - obecność na zajęciach
10% - aktywność na zajęciach
Praktyki zawodowe
Wykład będzie obejmował ukazanie praktycznego przebiegu takiego postępowania o dyspensę od małżeństwa niedopełnionego na podstawie akt sądowych
Literatura
1. Codex Iuris Canonici. Auctoritatae Ioannis Pauli pp. II promulgatus. Kodeks Prawa kanonicznego. Przekład polski zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu, Pallottinunm 1984.
2. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. IV, Dobra doczesne Kościoła, sankcje w Kościele, procesy, Olsztyn 1990.
3. K. Dullak, Postępowanie o dyspensę w sprawach super rato
Ius Matrimoniale 8 (14) 2003, s. 147-177.
4. W. Góralski W., Postępowanie w sprawie o uzyskanie dyspensy super rato przed biskupem diecezjalnym, w: W. Kiwior, U.
Nowicka, H. Stawniak (red.), Rozwiązanie małżeństwa w prawie kanonicznym, Warszawa 2013, s. 31-52.
5. R. Kamiński, Udział biegłego w procesie do dyspensy od małżeństwa zawartego a niedopełnionego, Ius Matrimoniale, 28 (2017) nr 4, s. 67-81.
W cyklu 2024/25_Z:
Bartoszewski G., Postępowanie w procesie o uzyskanie dyspensy od małżeństwa zawartego, ale niedopełnionego, „Kościół i Prawo” t. VII, Lublin 1990, s. 119-135; |
Uwagi
W cyklu 2024/25_Z:
Wykład prowadzony metodą tutoringu |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: