Relacje pomiędzy instytutami życia konsekrowanego a Kościołem partykularnym WK-D-IZ
Instytuty życia konsekrowanego realizują swoje posłannictwo w całym Kościele a zarazem w konkretnych Kościołach partykularnych. Zdarza się, że na terenie określonej wspólnoty kościelnej posługują różne instytuty życia konsekrowanego. Rodzi to pytania o wzajemne relacje pomiędzy instytutem a Kościołem partykularnym. Wykład przybliży tę problematykę, ukazując teologiczną podstawę takiej współpracy. Następnie zostaną przeanalizowane różne praktyczne formy współpracy, z odniesieniem do norm prawa kanonicznego. Wykład będzie połączony ponadto z elementami praktycznymi: zapoznanie się z pismami i formularzami oraz ich wypełnianie. Liczne normy dotyczące instytutów życia konsekrowanego można zastosować analogicznie do stowarzyszeń życia apostolskiego, dlatego wykład po części będzie dotyczył także tej formy życia konsekrowanego.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia:
WIEDZA:
K_W 09 - student poznaje szczegółowe zagadnienia i dokumenty Magisterium dotyczące relacji instytucji Kościoła partykularnego z instytutami życia konsekrowanego.
K_W 11 - student zgłębia zasady teologiczne relacji pomiędzy instytucjami Kościoła partykularnego a instytutami życia konsekrowanego; poznaje ponadto wymagania związane z funkcjonowaniem instytucji zakonnych, z kwestią przygotowania wymaganych dokumentów i administracją struktur zakonnych.
UMIEJĘTNOŚCI:
K_U 09 - student potrafi wykorzystać wykładnię przepisów prawa kanonicznego do rozstrzygania problemów pomiędzy instytucjami Kościoła partykularnego a strukturami zakonnymi.
K_U 12- student przygotowuje dokumenty potrzebne do uzyskiwania pozwoleń i licencji z kurii diecezjalnej.
KOMPETENCJE:
K_K 03 - student samodzielnie podejmuje i inicjuje działania w strukturach instytutów życia konsekrowanego w oparciu o prawo kanoniczne, planuje i organizuje przebieg potrzebnych kroków prawno-kanonicznych.
Opis ECTS:
ECTS [1 ECTS = 30 (25) godz.]
udział w wykładach: 30 godz.
lektura i praca własna: 25 godz.
konsultacje: 5 godz.
suma godzin: 60 godz.
liczba ECTS: 2
Kryteria oceniania
Zasadnicza jest forma egzaminu ustnego.
Do wyboru jest także pisemna forma zaliczenia, po ustaleniu z prowadzącym tematu pracy; Do końca listopada zgłoszenie tej opcji i ustalenie tematu pracy z prowadzącym wykład; Ostateczny termin oddania pracy: koniec kwietnia; Nieoddanie pracy w wyznaczonym terminie oznacza powrót do formy egzaminu ustnego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: