Przemyt sztuki, przestępczość przeciwko zabytkom. Falsyfikaty na rynku antykwarycznym WH-MU-SP-I3-PrzemSzt
Zajęcia dotyczą wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej szeroko rozumianej przestępczości przeciwko zabytkom, przede wszystkim w Europie. Wiąże się ona przede wszystkim z rabunkiem, przemytem i zniszczeniami, zwłaszcza w okresie wojen, w tym szczególnie po II wojnie światowej. Wspomniane też będą problemy, nadal niewystarczająco rozpoznane w polskiej nauce, związane z grabieżą dzieł sztuki w czasie potopu szwedzkiego, rozbiorów i pierwszej wojny światowej. Tę część zakończy problematyka dotycząca traktatu ryskiego. Omawiany przedmiot ma na celu zaprezentowanie najważniejszych obszarów i mechanizmów związanych najpierw z rabunkiem, a później z historią poszukiwania i odzyskiwania rozproszonych dzieł sztuki. Zajęcia dają podstawy wiedzy zawartej w temacie kursu i przygotowują studenta do prowadzenia samodzielnych badań naukowych, pozwalających na pogłębienie uzyskanej wiedzy. W trakcie kursu studenci otrzymują przegląd najważniejszych, najbardziej znanych przykładów zrabowanych jak również odzyskanych dzieł sztuki w Polsce. Drugi moduł zajęć dotyczy zjawisk fałszerstwa w sztuce światowej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki europejskiej. Poruszone zostają m. in. takie zagadnienia jak: sztuka fałszerzy - dzieła malarskie, rzeźba, grafika, fałszerstwa wyrobów ze srebra i złota, mebli, różnego typu tkanin artystycznych, kamieni szlachetnych, półszlachetnych i bursztynu, ceramiki, w tym porcelany, etc. Kurs kończy podsumowanie nabytej wiedzy.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
KRRSz-spec1_W03
Ma uporządkowaną wiedzę o rozwoju sztuki i metodach badawczych stosowanych w naukach humanistycznych
W-04
Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie rozwoju muzeologii i muzealnictwa artystycznego, historycznego, naukowo-przyrodniczego i technicznego oraz metodologii stosowanej w tych naukach
KRRSz-spec1_U01
Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczna i historyczną do interpretowania i analizowania struktury i funkcji muzeum współczesnego
KRRSz-spec1_K01
Ma świadomość interdyscyplinarności wiedzy muzeologicznej i rozumie konieczność ciągłego samokształcenia i konsultacji specjalistycznych w działalności muzealnej
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania:
Ocena BDB - Student posiada wiedzę z zakresu przemytu dzieł sztuki, przestępczości przeciwko zabytkom, zwłaszcza tę dotyczącą zniszczeń i kradzieży podczas II wojny światowej. Zna tematykę dotyczącą różnego typu falsyfikatów na rynku antykwarycznym. Potrafi podać przykłady obiektów utraconych nieodzyskanych oraz utraconych i odzyskanych.
Potrafi wymienić najsłynniejszych fałszerzy dzieł sztuki.
Rozumie omawiane procesy, potrafi je przeanalizować w logiczny sposób, w oparciu o wiedzę historyczną. Potrafi dotrzeć do literatury fachowej, zna najważniejsze czasopisma i bazy z wykazami obiektów utraconych.
Ocena DB – Student posiada bazę naukową (znajomość historii, podstawowa literatura), która pozwala na poszerzanie wiedzy we własnym zakresie oraz lepsze rozumienie zjawisk z kręgu przemyt dzieł sztuki, przestępczości przeciwko zabytkom. Zna dobrze tematykę dotyczącą falsyfikatów na rynku antykwarycznym. Potrafi wymienić najważniejsze zjawiska dotyczące wspomnianej tematyki. Identyfikuje i rozpoznaje najważniejsze przykłady na podstawie zdjęć.
Ocena DST – Student podejmuje próby posługiwania się podstawową terminologią w zakresie przemytu sztuki, przestępczości przeciwko zabytkom. Potrafi podać podstawowe fakty dotyczące falsyfikatów na rynku antykwarycznym. Posiada ogólną wiedzę na ww tematy.
Ocena NDST – Student nie spełnia kryteriów przewidzianych dla oceny dostatecznej
Literatura
1) Monika Kuhnke, Włodzimierz Kalicki, Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny, Warszawa 2014.
2) Władysław Ślesiński, Fałszerstwa rzemiosła artystycznego, Wrocław 1994.
3) Frank Arnau, Sztuka fałszerzy, fałszerze sztuki, Warszawa 1988.
4) Tajny raport Wojkowa czyli radziecka taktyka zwrotu polskiego mienia gospodarczego i kulturalnego po pokoju ryskim, oprac. J. Kumaniecki, Warszawa 1991.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: