Gromadzenie zbiorów muzeum WH-MU-I-2-GrZMu-Z
Studenci poznają różne rodzaje zbiorów z punktu widzenia sposobów ich pozyskiwania: w wyniku badań terenowych, zakupów, kwerend, rozpoznania rynku i środowiska kolekcjonerów. Poznają zasady oraz kryteria decydowania o przydatności obiektu do zbiorów. Znają obowiązujące zasady prawne, etyczne i merytoryczne. Potrafią uzasadnić swe przekonanie o akceptacji lub odrzuceniu obiektu proponowanego do zbiorów na drodze daru lub zakupu. Rozumieją politykę gromadzenia zbioru oraz wartość kolekcji, jako szczególnego rodzaju część zasobu muzealnego. Znają zasady ochrony zgromadzonych muzealiów. Rozumieją wagę permanentnego uzupełniania kwalifikacji.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Muz1 W09 Ma uporządkowaną wiedzę o zasadach bezpieczeństwa zbiorów i ludzi, organizacji wystaw i zarządzania zbiorami muzealnym, U02 Potrafi posługiwać się specjalistycznym językiem i stosować właściwą terminologię używaną w muzeologii i muzealnictwie U08 Potrafi posługiwać się zasadami i normami etycznymi w działalności muzealnej i współpracy z muzeami, dostrzega i analizuje dylematy etyczne, przewiduje skutki konkretnych działań organizacyjnych. U09 Potrafi odróżnić działania komercyjne od działań non profit w muzeach, rozumie różnicę między muzeum publicznym i kolekcją prywatną, potrafi stosować właściwe kryteria prawne i etyczne do działań w różnych rodzajach instytucji kultury. K01 Ma świadomość interdyscyplinarności wiedzy muzeologicznej i rozumie konieczność ciągłego samokształcenia i konsultacji specjalistycznych w działalności muzealnej K02 Ma przekonanie o wadze postępowania w sposób etyczny i profesjonalny, przestrzegania norm etyki zawodu muzealnika K03 Ma poczucie odpowiedzialności i świadomość iż zawód muzealnika jest zawodem regulowanym, rozumie wynikające stąd ograniczenia K 04 Ma świadomość roli pracy zespołowej w muzeum.
Udział w zajęciach - 30
Przygotowanie do zajęć - 20
Razem 50 = 2 ETCS
Kryteria oceniania
Ocenie podlega u aktywność na zajęciach, umiejętność przedstawiania swej wiedzy i poglądów oraz i ich uzasadnienie Zaliczenie odbywa się na podstawie odpowiedzi na trzy wykosowane pytania: prawidłowa odpowiedź na 3 pytania - ocena - 5; prawidłowa i pełna odpowiedź na dwa pytania , niepełna na jedno - ocena 4,5, Prawidłowa odpowiedź na dwa pytania, brak zdowalającej odpowiedzi na jedno lub niepełna odpowiedź na dwa i prawidłowa na jedno - 4, niepełna na trzy pytania 3 do 3,5 niezadowalająca odpowiedź na 1 pytanie i niepełna na jedno oraz zadowalająca na jedno - 3. Pozostałe nie otrzymują zaliczenia.
Literatura
Barańska K., Muzeum w sieci znaczeń… Kraków 2013, s. 65 – 90.
Matassa F., Zarządzanie zbiorami muzeum, Kraków 2012, rozdział 5 - 8
Sołtysiak M., Muzeum Mazowieckie w Płocku, historia i funkcje społeczne, Płock 1989, s. 65 - 80.
Czajkowski J., Muzea na wolnym powietrzu w Europie, Rzeszów 1984, rozdział 2 - 3.
Chojnacka B., Kolekcja polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczólkowskiego w Bydgoszczy [w:] Kolekcjonerstwo polskie w XX i XXI wieku. Szkice, Warszawa 2015.
Waltoś St., Na tropach doktora Fausta i inne szkice, Warszawa 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: