Kultura artystyczna-sztuki dekoracyjne w muzeum WH-MU-I-1-KuArDe-C-Z
Celem przedmiotu jest pogłębienie wiedzy i rozwój umiejętności dotyczących rozpoznawania stylów i rodzajów obiektów z zakresu sztuk dekoracyjnych, a także technik artystycznych, metod wykonywania cennych rzeczy oraz sposobów ich przechowywania i udostępniania w muzeach. Nacisk kładziony jest na rolę i znaczenie ozdobnych przedmiotów ze zbiorów polskich. W trakcie kursu prowadzone są ćwiczenia służące zapoznaniu studentów z problemami kolekcjonerstwa, rzeczoznawstwa i rynku sztuki.
Zajęcia przygotowują studenta do prowadzenia samodzielnych studiów naukowych na polu sztuki dekoracyjnej, jak również twórczego rozwiązywania problemów badawczych stawianych przed muzeologami.
W cyklu 2021/22_Z:
Ćwiczenia służą uzupełnieniu wiedzy i rozwinięciu umiejętności z zakresu sztuk dekoracyjnych - technik artystycznych, rozpoznawania stylów i metod wytwarzania cennych obiektów. Uwaga koncentruje się na zbiorach znajdujących się w muzeach polskich. Zajęcia sprzyjają nabyciu kompetencji przyszłych muzeologów. |
W cyklu 2022/23_Z:
Ćwiczenia służą uzupełnieniu wiedzy i rozwinięciu umiejętności z zakresu sztuk dekoracyjnych - technik artystycznych, rozpoznawania stylów i metod wytwarzania cennych obiektów. Uwaga koncentruje się na zbiorach znajdujących się w muzeach polskich. Zajęcia sprzyjają nabyciu kompetencji przyszłych muzeologów. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2023/24_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2019/20_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2023/24_Z: Punktacja ECTS - 2 pkt., w tym:
praca w bezpośrednim kontakcie: 1 pkt (30 godz. uczestnictwo w zajęciach, omówienie pracy zaliczeniowej)
samodzielna praca studenta: 0,5 pkt (15 godz. przygotowanie się do zajęć, lektura zadanych tekstów, karty pracy i zadania na Moodle) i 0,5 pkt (15 godz. opracowanie zagadnienia - prezentacji) | W cyklu 2022/23_Z: 2 ECTS:
1 = 30 h uczestnictwo w zajęciach
0,5 = 15 h samodzielna lektura i ćwiczenia
0,5 = 15 h opracowanie zagadnienia (prezentacja) |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2019/20_Z: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2020/21_Z: |
Efekty kształcenia
Student w obszarze:
Wiedza (Muz1_W03)
- zna podstawową terminologię używaną w sztukach dekoracyjnych
- rozpoznaje główne techniki artystyczne
- kojarzy obiekty artystyczne z epoką i stylem
- zna motywy dekoracyjne
- wymienia placówki zajmujące się gromadzeniem i eksponowaniem przedmiotów artystycznych
Umiejętności (Muz1_U02, Muz1_U11)
- charakteryzuje obiekty artystyczne (materiał, technikę wykonania i dekoracje)
- opisuje elementy wystroju wnętrz zabytkowych
- formułuje i analizuje problemy badawcze z zakresu muzealnictwa artystycznego
- przedstawia działalność muzeum rzemiosła oraz muzeum sztuki użytkowej
Kompetencje społeczne (Muz1_K01)
- w prezentacji stosuje pojęcia i narzędzia poznane na zajęciach
- ocenia sposoby przechowywania i eksponowania przedmiotów artystycznych
- orientuje się w aktualnym sytuacji muzealnictwa artystycznego w Polsce
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
ocenianie ciągłe
sprawdzanie zadań (materiały dydaktyczne na Moodle)
weryfikacja pracy na zajęciach (ćwiczenia, dyskusje itp.)
omówienie przygotowanego przez studenta zagadnienia (wstąpienie z prezentacją)
Kryteria oceniania:
Ocena BDB (5) - student opanował bardzo dobrze wiedzę i umiejętności; definiuje terminy z zakresu rzemiosła artystycznego, kolekcjonerstwa i rynku sztuki. Potrafi przyporządkować poszczególne obiekty do epok i stylu. Samodzielnie omawia sposoby wytwarzania przedmiotów artystycznych. Przedstawia elementy wystroju zabytkowych wnętrz. Zna słynne zbiory rzemiosła artystycznego znajdujące się w polskich muzeach i instytucjach muzealnych. Wskazuje sposoby zabezpieczenia oraz eksponowania obiektów ze względu na ich formę i treść.
Ocena DB (4) – student w zadowalającym zakresie nabył wiedzę oraz umiejętności z kręgu rzemiosła i kolekcjonerstwa. Rozpoznaje obiekty powstałe w różnych technikach, stylach i epokach. Wymienia elementy wystroju zabytkowych wnętrz. Zna najważniejsze przykłady z polskich kolekcji na podstawie zdjęć. Kojarzy sposoby ochrony i wystawiania cennych zbiorów. Widzi potrzebę dalszego rozwoju.
Ocena DST (3) – student posługuje się podstawową terminologią w zakresie rzemiosła artystycznego, kolekcjonerstwa i rynku sztuki. Umie przyporządkować poszczególne obiekty do epoki, stylu, a także zna główne techniki artystyczne. Widzi potrzebę dalszego rozwoju.
Literatura
W cyklu 2021/22_Z:
Podstawowa literatura: |
W cyklu 2022/23_Z:
Podstawowa literatura: |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: