Retoryka praktyczna WH-KUZ-II-2-M-RetPra
Kurs przeznaczony jest dla studentów wybierających moduł "Komunikacja w biznesie". W trakcie zajęć studenci analizują wypowiedzi publiczne pod kątem użytych technik perswazyjnych. Poznają różne typy argumentacji, oceniają ich wartość logiczną i skuteczność. Poznają środki językowe wzmacniające efekt impresywny wypowiedzi. Potrafią je identyfikować w tekstach okazjonalnych, wywiadach i wystąpieniach popularyzacyjnych. Studenci samodzielnie przygotowują tekst nakłaniający do przyjęcia określonej racji z wykorzystaniem poznanych chwytów retorycznych. Na zajęciach dyskutowany jest także etyczny aspekt wypowiedzi perswazyjnych i samej retoryki jako dziedziny wiedzy i umiejętności.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
KU2_W09: Student definiuje pojęcia z zakresu retoryki, posługuje się nimi w analizie wypowiedzi perswazyjnych; bierze udział w dyskusji nad dylematami etycznymi związanymi z użyciem środków perswazji słownej.
KU2_U08: Student korzysta z klasycznych i współczesnych źródeł poświęconych retoryce oraz tworzeniu wypowiedzi nakłaniających, samodzielnie wskazuje wypowiedzi nakłaniające, analizuje je pod kątem zastosowanych środków retorycznych i perswazyjnych.
KU2_K05: Student jest gotów zastosować wiedzę i umiejętności z zakresu retoryki praktycznej w przyszłym życiu zawodowym i działalności na rzecz otoczenia społecznego.
Kryteria oceniania
W zakresie efektu KU2_W09 na ocenę bardzo dobrą: Student trafnie i swobodnie posługuje się pojęciami z zakresu retoryki w analizie wypowiedzi perswazyjnych; bierze czynny udział w dyskusji nad dylematami etycznymi związanymi z użyciem środków perswazji słownej.
W zakresie efektu KU2_W09 na ocenę dobrą: Student zazwyczaj trafnie posługuje się pojęciami z zakresu retoryki w analizie wypowiedzi perswazyjnych; zachęcony pytaniami bierze udział w dyskusji nad dylematami etycznymi związanymi z użyciem środków perswazji słownej.
W zakresie efektu KU2_W09 na dostateczną: Student w oparciu o źródła lub wskazówki ze strony nauczyciela akademickiego posługuje się pojęciami z zakresu retoryki w analizie wypowiedzi perswazyjnych; ze zrozumieniem przysłuchuje się dyskusji nad dylematami etycznymi związanymi z użyciem środków perswazji słownej.
W zakresie efektu KU2_U08 na ocenę bardzo dobrą: Student samodzielnie przygotowuje skuteczną wypowiedź nakłaniającą oraz dokonuje wyczerpującej i trafnej analizy środków perswazyjnych w wybranym tekście.
W zakresie efektu KU2_U08 na ocenę dobrą: Student samodzielnie przygotowuje skuteczną wypowiedź nakłaniającą oraz dokonuje zasadniczo trafnej analizy środków perswazyjnych w wybranym tekście.
W zakresie efektu KU2_U08 na ocenę dostateczną: Student korzystając ze wskazówek przygotowuje skuteczną wypowiedź nakłaniającą oraz dokonuje częściowo trafnej analizy środków perswazyjnych w wybranym tekście.
W zakresie efektu KU2_K05 na ocenę bardzo dobrą, dobrą lub dostateczną: Student jest gotów zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności z zakresu retoryki praktycznej w przyszłym życiu zawodowym i działalności na rzecz otoczenia społecznego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: