Kultura artystyczna-sztuki piękne WH-KUZ-I-2-KultAr
Celem przedmiotu jest przedstawienie podstawowych zagadnień dotyczących historii sztuki.
Zajęcia służą uporządkowaniu wiedzy o twórczości artystycznej, znanych dziełach i artystach, a także nowych aktywności (wystawy, pokazy multimedialne) i zjawiskach o charakterze para-artystycznym (happening, performance, nowe media). Prezentują główne tendencje w sztuce na przestrzeni epok (od poł. XVIII w. do współczesności). Pozwalają też zapoznać się z metodami charakterystycznymi dla badań nad sztuką.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student w obszarze...
Wiedza
KU1_W02 – ma uporządkowaną wiedzę z zakresu historii sztuki, zna jej przedmiot i zakres badań
KU1_W05 – przyswoił podstawową terminologię dotyczącą historii sztuki, zna główne techniki artystyczne, dzieła i artystów
Umiejętności
KU1_U04 – orientuje się w rozwoju twórczości artystycznej, potrafi przyporządkować poszczególne obiekty do epoki lub stylu
Kompetencje
KU1_K02 – rozpoznaje sposoby gromadzenia i eksponowania dzieł sztuki w instytucjach kultury, ma świadomość zachowania zabytków jako dóbr kultury
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest:
- znajomość zadanych lektur
- egzamin końcowy w formie odpowiedzi ustnej
Kryteria dotyczące poszczególnych ocen:
Ocena BDB (5) - student posiada wystarczającą i zadowalającą wiedzę z zakresu sztuk pięknych; omawia główne dziedziny sztuki i techniki artystyczne; przedstawia nurty i kierunki w sztuce (od starożytności do współczesności), a także nowe aktywności (wystawy, pokazy, eventy) i zjawiska para-artystyczne (happening, performance, nowe media); przyporządkowuje obiekty do właściwej epoki; charakteryzuje dokonania artystów i ich dzieła.
Ocena DB (4) - student nabył częściową wiedzę z zakresu sztuk pięknych; rozpoznaje dziedziny sztuki i metody pracy twórczej; wskazuje główne tendencje w twórczości artystycznej; podaje cechy sztuki nowoczesnej i nowe zjawiska z pogranicza literatury, teatru i nowych mediów; ogólnie zna twórczość wybitnych artystów; widzi potrzebę dalszego rozwoju.
Ocena DST (3) - student zdobył elementarne wiadomości z zakresu sztuk pięknych; podaje cechy sztuki i obiektów do niej zaliczanych; wybiórczo wskazuje nurty w sztuce dawnej i współczesnej; kojarzy wybitnych artystów; widzi potrzebę dalszego rozwoju.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: