Kultura popularna - teoria i krytyka WH-KUZ-I-1-KultPop
Zajęcia będą prowadzone metodą konwersatoryjną, prezentacyjną, w której przykłady obecności kultury popularnej oraz jej podmiotów staną się punktem wyjścia dla umieszczenia tej fazy kultury (połowy i końca XX wieku, a także ostatniego ćwierćwiecza wieku XXI) w kontekście poprzednich: głównie przemian masowości. Przejście od kultury masowej do popularnej wraz z całym bagażem symbolicznym, metaforyczną lub rzeczywistą formą oraz racjonalnymi, rzeczywistymi lub wyobrażeniowymi elementami będzie natomiast sposobem wygenerowania oraz omówienia związków tejże z poprzednimi formami kultury (umieszczanymi w szerokiej perspektywie tradycji). K. popularna jako dynamiczny spór o pamięć, idee (ideologie), formy społeczne (od masy po jednostkę), historie i wytwory/towary: rzeczy i interpretacje pozostaje grą wyobraźni i ukierunkowanego wzroku, zmysłów oraz wypadkową mód, "klimatów": poważnych, ironicznych, zdystansowanych bądź bliskich jak rzeczy, które wytwarza.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
KU1_W05
Zna podstawowe założenia teorii kultury artystycznej, uwarunkowania procesu twórczego,
specyfikę poszczególnych dziedzin sztuki oraz metody analizy, interpretacji i wartościowania dzieł artystycznych oparte na wybranych tradycjach, teoriach i szkołach badawczych.
KU1_K01
Jest gotów do krytycznej oceny oraz aktualizacji posiadanej wiedzy w oparciu o najnowsze teorie z zakresu kulturoznawstwa i nauk o kulturze oraz pokrewnych dyscyplin humanistycznych i społecznych, a także w odniesieniu do zachodzących przemian i aktualnych zjawisk społeczno- kulturowych.
Kryteria oceniania
Student jest oceniany podczas egzaminu ustnego, dotyczącego wybranego przezeń - z listy dostępnych i omawianych na zajęciach - tematów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: