Historia filozofii - ćwiczenia WH-KUZ-I-1-HisFilC
Celem ćwiczeń z historii filozofii jest zapoznanie studentów z wybranymi - emblematycznymi – dziełami z zakresu zachodniej tradycji filozoficznej. Omówimy teksty epoki klasycznej: Platona, Arystotelesa i filozofii hellenistycznej (Epikura i stoików).
Na przykładzie „Wyznań” św. Augustyna pokażemy na czym polegało spotkanie filozofii greckiej z objawieniem chrześcijańskim, którego efektem była filozofia chrześcijańska dominująca w epoce średniowiecza.
„Rozprawa o metodzie” Kartezjusza pomoże nam zobaczyć na czym polegał przełom nowożytny w filozofii, tj. nowy jej początek przez zwrot ku podmiotowi. Esej Kanta „Co to jest oświecenie” pozwoli uprzytomnić na czym polegał oświeceniowy ideał autonomii rozumu - myślenia bez obcego kierownictwa. Naszą peregrynację po dziejach filozofii zakończymy lekturą fragmentów „Wykładów z filozofii dziejów” Hegla, który centralne zagadnienie filozofii przenosi z epistemologii na refleksję nad sensem dziejów.
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę na temat wybranych klasycznych dzieł zachodniej z zakresu zachodniej myśli filozoficznej: starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej.
Student ma umiejętność posługiwania się podstawową terminologią filozoficzną.
Student umie rozpoznać podstawowe stanowiska w dziedzinie ontologii i epistemologii.
Kryteria oceniania
100% oceny na podstawie pisemnego sprawdzianu
Literatura
W cyklu 2021/22_L:
Platon, Obrona Sokratesa |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: