Wprowadzenie do problematyki międzykulturowości i dialogu kultur WH-KU-I-2-WprMiedz
Zadaniem zajęć jest wskazanie na centralne we współczesnym świecie znaczenie problematyki relacyjności międzyludzkiej i międzykulturowej. Przedmiotem uwagi staną się zagadnienia takie jak: tożsamość, naród, kultura narodowa, tolerancja, wielokulturowość, komunikacja międzykulturowa, dialog międzyreligijny, dialog międzykulturowy. Rozważanie poszczególnych zagadnień powiązane będzie z analizą i interpretacją wybranych tekstów im poświęconych i odniesieniem ich do sytuacji współczesnych i historycznych oraz z próbą ich rozwiązań. Aanalizowane i interpretowane będą także teksty kultury artystycznej, podejmujące problematykę międzykulturowości.
W cyklu 2020/21_L:
1. definicja tożsamości i jej poszukiwanie w XX/XXI w. 2. A. Kłoskowska, definicja kultury, kulturalistyczne ujęcie narodu, poliwalencja kulturowa, rdzenie autoteliczne. 3. co to jest orientalizm 4. jak podchodzić do kutlur pozaeuropejskich (s. 11 Kultury świata) 5. Japonia 6. encyklika 7. stereotypy, negatywne i pozytywne 8. relacje wewnątrzeuropejskie, przykład Włoch 9. co to jest rasizm 8. przezwyciężanie rasizmu 9. ciało w kulturach, sygnalizacje problematyki 10. doświadczenia z kuchniami świata 11. rasizm czy braterstwo? czy możliwa jest "inna logika" o której mówi papież Franciszek. Rozważania podsumowujące 12. propozycje poszerzenia tematyki zajęć. |
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2020/21_L: |
Efekty kształcenia
Zna kluczowe pojęcia, koncepcje oraz metody badawcze pochodzące z tradycji kulturoznawstwa i nauk o kulturze oraz ich współczesnych nurtów. Rozumie najważniejsze teorie wypracowane w ramach tych dyscyplin; zna historię i kontekst ich powstania oraz wzajemne relacje między nimi.
UMIEJĘTNOŚCI
Potrafi korzystać z różnorodnych baz danych w celu samodzielnego wyszukiwania literatury przedmiotu odpowiedniej do danego problemu badawczego z zakresu kulturoznawstwa i nauk o kulturze, a także dokonać analizy i syntezy pozyskanych informacji oraz krytycznej oceny ich źródła
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Jest gotów do krytycznej oceny oraz aktualizacji posiadanej wiedzy w oparciu o najnowsze teorie z zakresu kulturoznawstwa i nauk o kulturze oraz pokrewnych dyscyplin
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą (bdb) - Student potrafi szczegółowo scharakteryzować różnorodne problematyzacje zagadnień omawianych w ramach zajęć, opisać konteksty ich powstania oraz przybliżyć informacje na temat ich recepcji. Wykazuje się zdolnością samodzielnej refleksji, poszerzającej perspektywę oglądu problemów, będących przedmiotem uwagi w ramach ćwiczeń.
Na ocenę dobrą (db) - Student wykazuje się znajomością omówionych tekstów, umożliwiającą ich ogląd w perspektywie porównawczej.
Na ocenę dostateczną (dst) - Student wykazuje się podstawową znajomością omawianych w ramach zajęć zagadnień oraz ich zrozumieniem.
Literatura
A. Kłoskowska, Kultury narodowe u korzeni, Warszawa 2005.
Kultury świata w dialogu, red. A. Czajka, Warszawa 2012.
Wielkie Księgi ludzkości, red. A. Czajka, Warszawa 2013.
A. Czajka, Międzykulturowość i filozofia, Warszawa 2016.
A. Czajka, Kultura jako rozmowa. Problemy porozumienia międzykulturowego i międyzreligijnego, Warszawa 2020.
dokumenty papieskie, encyklika Fratelli tutti z 5 pażdziernika 2020 r.)
W cyklu 2020/21_L:
A. Kłoskowska, Kultury narodowe u korzeni, Warszawa 2005. encyklika Fratelli tutti z 5 pażdziernika 2020 r. |
W cyklu 2021/22_L:
encyklika Fratelli tutti i inne dokumenty papieskie B. Cywiński, dzieje narodów Europy Wschodniej, Kraków 2013. publikacje czasopisma "Civilta' cattolica" (Rzym) |
Uwagi
W cyklu 2020/21_L:
ogólne przygotowanie kulturoznawcze |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: