Muzea w kulturze (wprowadzenie do muzeologii) WH-KU-I-2-MuzeKult
Celem przedmiotu jest prezentacja, czym była dawniej i czym jest dziś instytucja "muzeum", jak zmieniały się na przestrzeni dziejów jej formy organizacyjne, a przede wszystkim - konteksty społecznego oddziaływania. Przedmiot jest z założenia próbą wprowadzenia do zajęć specjalistycznych, tym samym więc jego celem jest wprowadzenie w problematykę podstawowej terminologii muzealnej i muzeologicznej, nabycie umiejętności posługiwania się nią w wypowiedziach ustnych i pisemnych, dotyczących różnych form muzealnej aktywności, np. wystawiennictwa.
Celem wykładu jest również zaprezentowanie podstawowych dokumentów prawnych, regulujących funkcjonowanie muzeów, np. "ustawy o muzeach" w praktycznym wymiarze ich funkcjonowania i oddziaływania na pracę instytucji muzealnych, np. zarządzanie nimi, oraz spełnianiem przez nie oczekiwań różnych grup społecznych.
Po ukończeniu kursu student zna dokumenty prawne, zna typy muzeów, posługuje się terminologią własciwą dla muzeologii. Klasyfikujemuzea w poszczególne grupy. Przygotowuje karty muzealne.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
KU1_W03 - student ma świadomość chrześcijańskich korzeni kultury europejskiej. Zna najważniejsze muzea i arcydzieła będące w ich posiadaniu. Ma świadomość wpływu kultury starożytnej i wczesnochrześcijańskiej na kształt współczesnego muzealnictwa.
KU1_W05 Zna specyfikę powstawania poszczególnych typów muzeów.
Potrafi wartościować dzieła znajdujące się w kolekcjach.
KU1_K03 Jest gotów do uczestnictwa w bieżącym życiu muzealnym, angażowania się w podejmowane przez muzea działania.
Kryteria oceniania
Na ocenę BDB - od studenta wymagana jest obecność na wykładach, znajomość literatury podanej i tematyki podanej przez wykładowcę.
Na ocenę DB - wymagana jest obecność na wykładach, umiejętność przyporządkowania muzeów do poszczególnych typów, a także znajomość podstawowej literatury.
Na ocenę DST- wymagane jest uczestnictwo w wykładach, znajomość typologii muzeów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: