Procesy i zjawiska onimiczne oraz wpływ kulturowego podłoża na językowy kształt nazwisk Polaków WH-KON-OnimiczNazw
Student poznaje terminologię dotyczącą antroponimii, rozróżnia nazwiska odmiejscowe, odimienne, odapelatywne. Dzięki znajomości historii Polski na szerszym tle, czyli z uwzględnieniem wydarzeń w Europie i na świecie, student identyfikuje nazwiska obcego pochodzenia. Precyzuje i klasyfikuje nazwiska autentyczne i nieautentyczne po omawianiu zagadnień związanych z onomastyką literacką. Wykazuje się umiejętnością charakterystyki antroponimów w tekstach literackich. Uzasadnia występowanie cech gwarowych w nazwiskach Polaków dzięki znajomości geografii Polski, potrafi podać przykłady np. z Małopolski i Wielkopolski. Rozróżnia systemy identyfikacji osób w zależności od pozycji społecznej.
W cyklu 2022/23_Z:
1. Nazwy osobowe na tle historii, ich geneza i rozwój. 2. Rodzaje nazw osobowych: miana, deskrypcje, imiona słowiańskie, imiona chrześcijańskie, nazwiska, pseudonimy, nicki. 3. Klasyfikacja nazwisk według taksonomii Witolda Taszyckiego i Kazimierza Rymuta. 4. Nazwisko jako element kultury. Podział antroponimów na rodzime i obce. 5. Przykładowe etymologie poszczególnych nazwisk (praca ze słownikiem Kazimierza Rymuta). Omówienie polskich słowników antroponimicznych. 6. Nazwisko jako element prawa, pisownia i odmiana nazwisk. 7. Współczesne polskie antroponimy i ich cechy gwarowe. 8. Formy grzecznościowe imion i nazwisk a demokratyzacja języka. 10. Wprowadzenie do onomastyki literackiej. Nazwy osobowe w literaturze pięknej. Jaka jest motywacja nadawania imion, nazwisk, przydomków, pseudonimów postaci literackich w tekstach. 11. Ćwiczenia warsztatowe. Prezentacje. 12. Cd. prezentacji. 13. Nazwy heraldyczne, przydomki, przezwiska w języku i kulturze polskiej. 14. Powtórzenie materiału. 15. Kolokwium zaliczeniowe. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
FP1_W09
Student zna podstawową terminologię dotyczącą antroponimii.
FP1_U04
Student stosuje podstawową terminologię dotyczącą antroponimii.
FP1_K02
Student ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy. Nazwy osobowe jako element języka, prawa, jako zjawisko historyczne wpisują się w ten chroniony i ważny obszar.
udział w ćwiczeniach 30
przygotowanie do ćwiczeń 15
przygotowanie prezentacji 15
konsultacje 10
przygotowanie do kolokwium 20
suma 90/30 ~3
Kryteria oceniania
Dostateczną ocenę uzyskuje student, który:
- wybiórczo zna podstawową terminologię dotyczącą antroponimii;
- nie zawsze poprawnie stosuje podstawową terminologię dotyczącą antroponimii.
Dobrą ocenę uzyskuje student, który:
- dobrze zna podstawową terminologię dotyczącą antroponimii;
- poprawnie stosuje podstawową terminologię dotyczącą antroponimii.
Bardzo dobrą ocenę uzyskuje student, który:
- bardzo dobrze zna podstawową terminologię dotyczącą antroponimii;
- poprawnie stosuje podstawową terminologię dotyczącą antroponimii;
- ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy. Nazwisko jako element języka, prawa, jako późne zjawisko historyczne wpisuje się w ten chroniony i ważny obszar.
Ponadto:
Metody oceny:
Ćwiczenia praktyczne na zajęciach.
Zaliczenie semestru:
1. Przygotowanie prezentacji o antroponimach wybranych z tekstu literackiego, z uwzględnieniem motywacji autora w kreowaniu imion i nazwisk lub przezwisk czy pseudonimów postaci na tle epoki.
2. Kolokwium pisemne:
- interpretacja przykładów nazwisk - przeprowadzenie prawidłowej analizy budowy słowotwórczej,
- określenie nazwisk z zastosowaniem poznanej taksonomii;
- interpretacja etymologiczna (podanie prawdopodobnych przyczyn, jakie doprowadziły do takiej postaci).
Metoda oceny – 1 p. za każdą prawidłową odpowiedź.
Warunek zaliczenia – uzyskanie min 55% prawidłowych odpowiedzi
Uwagi
W cyklu 2022/23_Z:
kod zespołu: myo1mi5 link: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3ax8dyoiRqPR4e1aM-TZHQVD4hNUJP8eSPAxLl-ytKCYE1%40thread.tacv2/conversations?groupId=5a897dea-aaa8-4e0d-ac23-6aea650599f9&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: