Dionysus and Politics in the Graeco-Roman World WH-KON-DionysusWor
Konwersatorium stanowi krótkie wprowadzenie w niezwykle istotny aspekt starożytnej myśli politycznej, który do tej pory był w dużym stopniu pomijany przez główny nurt akademicki, tj. rolę, jaką Dionizos odgrywał w greckiej i rzymskiej myśli politycznej. Studenci omawiają miejsce boga w polityce greckich miast-państw, badają długą tradycję naśladowania Dionizosa, którą na różne sposoby przejawiali starożytni przywódcy, od Aleksandra Wielkiego po cesarzy rzymskich, oraz dowiadują się, w jaki sposób polityczna rola Dionizosa znajdowała odzwierciedlenie w orfizmie i filozofii neoplatońskiej. Polityczne znaczenie Dionizosa jest rekonstruowane poprzez badanie różnych rodzajów źródeł: historiografii, poezji, filozofii i sztuki, a konwersatorium obejmuje okres od archaicznej Grecji do późnego Cesarstwa Rzymskiego. Dzięki temu student może obserwować, jak idee i tematy polityczne zakorzenione w greckiej myśli klasycznej były kontynuowane, adaptowane i rozwijane na przestrzeni dziejów.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zna w pogłębionym stopniu religijne i społeczne uwarunkowania cywilizacji antycznej, szczególnie związane z kultem Dionizosa.
Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji utworów literackich związanych z Dionizosem i jego symboliką, a także ich oddziaływania kulturowego.
Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji pisanych źródeł historycznych związanych z Dionizosem i jego symboliką oraz do wyciągnięcia z nich wniosków dotyczących procesów historycznych i kulturowych.
Potrafi opracować wyniki własnych badań nad Dionizosem i jego symboliką i
zaprezentować je w formie pisemnej lub ustnej w sposób dowodzący opanowania specjalistycznej terminologii.
Na podstawie wiedzy zdobytej o jednoczącej i przeciwdziałającej konfliktom roli Dionizosa w starożytnej myśli politycznej student jest gotów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w bieżącym życiu kulturalnym oraz do wypełniania swoich zobowiązań społecznych, wykazując troskę o szeroko rozumiany interes publiczny.
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą: student zna w pogłębionym stopniu religijne i społeczne uwarunkowania związane z kultem Dionizosa; potrafi w pełni wykorzystać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji utworów literackich związanych z Dionizosem i jego symboliką, a także ich oddziaływania kulturowego; potrafi w pełni wykorzystać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji pisanych źródeł historycznych związanych z Dionizosem i jego symboliką oraz do wyciągnięcia z nich wniosków dotyczących procesów historycznych i kulturowych; potrafi bardzo dobrze opracować wyniki własnych badań nad Dionizosem i jego symboliką i zaprezentować je w formie pisemnej lub ustnej w sposób dowodzący opanowania specjalistycznej terminologii; na podstawie wiedzy zdobytej o jednoczącej i przeciwdziałającej konfliktom roli Dionizosa w starożytnej myśli politycznej jest gotów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w bieżącym życiu kulturalnym oraz do wypełniania swoich zobowiązań społecznych, wykazując troskę o szeroko rozumiany interes publiczny.
Na ocenę dobrą: student zna w dobrym stopniu religijne i społeczne uwarunkowania związane z kultem Dionizosa; potrafi w większości przypadków wykorzystać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji utworów literackich związanych z Dionizosem i jego symboliką, a także ich oddziaływania kulturowego; potrafi w większości przypadków wykorzystać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji pisanych źródeł historycznych związanych z Dionizosem i jego symboliką oraz do wyciągnięcia z nich wniosków dotyczących procesów historycznych i kulturowych; potrafi dobrze opracować wyniki własnych badań nad Dionizosem i jego symboliką i zaprezentować je w formie pisemnej lub ustnej w sposób dowodzący opanowania specjalistycznej terminologii; na podstawie wiedzy zdobytej o jednoczącej i przeciwdziałającej konfliktom roli Dionizosa w starożytnej myśli politycznej jest gotów do w miarę aktywnego i świadomego uczestnictwa w bieżącym życiu kulturalnym oraz do wypełniania swoich zobowiązań społecznych, wykazując troskę o szeroko rozumiany interes publiczny.
Na ocenę dostateczną: student zna w wystarczającym stopniu religijne i społeczne uwarunkowania związane z kultem Dionizosa; potrafi w części przypadków wykorzystać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji utworów literackich związanych z Dionizosem i jego symboliką, a także ich oddziaływania kulturowego; potrafi w części przypadków wykorzystać zdobytą wiedzę do krytycznej analizy i interpretacji pisanych źródeł historycznych związanych z Dionizosem i jego symboliką oraz do wyciągnięcia z nich wniosków dotyczących procesów historycznych i kulturowych; potrafi zadowalająco opracować wyniki własnych badań nad Dionizosem i jego symboliką i zaprezentować je w formie pisemnej lub ustnej w sposób dowodzący opanowania specjalistycznej terminologii; na podstawie wiedzy zdobytej o jednoczącej i przeciwdziałającej konfliktom roli Dionizosa w starożytnej myśli politycznej jest czasem gotów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w bieżącym życiu kulturalnym oraz do wypełniania swoich zobowiązań społecznych, wykazując troskę o szeroko rozumiany interes publiczny.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: