Contemporary Italian Culture - Museums, Art and Fashion WH-KON-ContenItCult
Konwersatorium przybliża studentom wybrane zagadnienia związane ze współczesną kulturą włoską w kontekście problematyki muzealnictwa, sztuki i mody. Dzięki dyskusjom i analizom prowadzonym na zajęciach wykształcane są mechanizmy krytycznego myślenia oraz analizy zagadnień kultury włoskiej w kontekście muzeów, mody i sztuki. We wstępie studenci poznają genezę zjawisk związanych z pojawieniem się awangardy oraz definiuje rozwój nowych ośrodków sztuki. Na tle rozwoju sztuki klasycznej ukazane są zmiany w postrzeganiu sztuki nowoczesnej. Rozważaniom towarzyszy przegląd nowych centrów - Mediolanu oraz Turynu. Konwersatorium przybliża również zmiany kulturowe w najważniejszych ośrodkach włoskich - Wenecji, Rzymie i Florencji, przystosowujące je do potrzeb współczesnej sztuki i wystawiennictwa. Na zajęciach omawiani i analizowani są najważniejsi twórcy sztuki oraz mody działający we Włoszech. Kurs zamyka przegląd najważniejszych nowoczesnych ośrodków muzealnych, ich strategie wystawiennicze oraz sposoby zainteresowania zwiedzających kulturą współczesną.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2023/24_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Muz1_W03 - Zna i rozumie metodologię badań w kultury współczesnej, w tym posiada wiedzę na temat rozwoju kultury artystycznej we Włoszech powiązaniu z rozwojem włoskiego muzealnictwa współczesnego.
Muz1_U11 - Potrafi wykorzystywać wiedzę o włoskiej kulturze wspólczesnej i muzeach w pracy muzealnika.
Muz1_U05 - Posiada umiejętność logicznego konstruowania wypowiedzi na temat
włoskiej kultutry współczesnej i muzealnictwa (w mowie i piśmie).
6.00 ECTS
30 h - udział w zajęciach
60 h - przygotowanie do zajęć
30 h - czytanie lektur
60 h - przygotowanie do zaliczenia
Kryteria oceniania
KRYTERIA OCENIANIA
na ocenę BDB - student zna świetnie zagadnienia dotyczące historii włoskiego designu, mody i sztuki najnowszej, ma uporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, potrafi rozpoznać i nazwać artystów/projektantów/szkoły na podstawie materiału wizualnego.
na ocenę DB - student zna dobrze zagadnienia dotyczące historii włoskiego designu, mody i sztuki najnowszej, ma nieuporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, potrafi częściowo rozpoznać i nazwać artystów/projektantów/szkoły na podstawie materiału wizualnego.
na ocenę DST - student ma podstawową wiedzę dotyczącą zagadnień z zakresu historii włoskiego designu, mody i sztuki najnowszej, ma nieuporządkowaną wiedzę z zakresu chronologii, ma problemy z rozpoznaniem i nazwaniem artystów/projektantów/szkół na podstawie materiału wizualnego.
Praktyki zawodowe
n/d
Uwagi
W cyklu 2022/23_Z:
n/d |
W cyklu 2023/24_Z:
n/d |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: