Stylistyka praktyczna WH-FW-I-2-StylPrak
Celem przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy o zróżnicowaniu stylistycznym polszczyzny, cechach poszczególnych stylów i nacechowaniu środków stylistycznych, a także wyposażenie ich w umiejętność tworzenia poprawnych, spójnych i zrozumiałych tekstów (mówionych i pisanych) oraz dostosowywania środków językowych do sytuacji komunikacyjnej, celu wypowiedzi i możliwości odbiorcy.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozróżnia podstawowe pojęcia ze stylistyki, rozumie, jak definiować różne style językowe.(F1_W06). Uczestnik kursu posługuje się terminologią niezbędną do analizy stylistycznej tekstów (F1_U07). W samodzielnej pracy nad tworzeniem i analizą stylistyczną tekstów Student potrafi wykorzystać wskazówki i uwagi krytyczne opiekunów naukowych (F1_U05). Student samodzielnie pracuje nad stałym pogłębianiem wiedzy i umiejętności z dziedziny stylistyki (F1_K01). Na zajęciach Studenci często pracują w grupach, dzięki czemu uczą się współpracy oraz przyjmują różne role w pracy w zespole (F1_K02).
Kryteria oceniania
Na ocenę dostateczną (3) student:
– zna w stopniu podstawowym kryteria wyróżniania odmian i stylów języka oraz wyznaczniki językowe najważniejszych stylów funkcjonalnych polszczyzny (F1_W06).
- zna w stopniu podstawowym cechy prostego i jasnego stylu (F1_W07).
- potrafi w stopniu podstawowym wykorzystywać w praktyce zasady konstruowania zrozumiałego i spójnego tekstu (F1_U05).
- dostatecznie orientuje się w zróżnicowaniu stylistycznym współczesnej polszczyzny i potrafi wskazywać najważniejsze błędy stylistyczne (F1_K01)
- umie uprościć niektóre zawiłe konstrukcje językowe (F1_K01)
Na ocenę dobrą (4) student:
– dobrze zna kryteria wyróżniania odmian i stylów języka oraz wyznaczniki językowe najważniejszych stylów funkcjonalnych polszczyzny.(F1_W06)
- dobrze zna cechy prostego i jasnego stylu.(F1_W07)
- potrafi dość swobodnie wykorzystywać w praktyce zasady konstruowania zrozumiałego i spójnego tekstu.(F1_U05)
- dość dobrze orientuje się w zróżnicowaniu stylistycznym współczesnej polszczyzny i potrafi bezbłędnie wskazywać błędy stylistyczne(F1_K01)
- umie bez większych trudności uprościć zawiłe konstrukcje językowe(F1_K01)
Na ocenę bardzo dobrą (5) student:
– bardzo dobrze zna kryteria wyróżniania odmian i stylów języka oraz wyznaczniki językowe najważniejszych stylów funkcjonalnych polszczyzny.(F1_W06)
- bardzo dobrze zna cechy prostego i jasnego stylu.(F1_W07)
- potrafi swobodnie wykorzystywać w praktyce zasady konstruowania zrozumiałego i spójnego tekstu.(F1_U05)
- bardzo dobrze orientuje się w zróżnicowaniu stylistycznym współczesnej polszczyzny i potrafi bezbłędnie wskazywać błędy stylistyczne(F1_K01)
- umie bezbłędnie uprościć zawiłe konstrukcje językowe(F1_K01)
METODY OCENIANIA
1. Samodzielnie napisane teksty (streszczenie, wstęp na zadany temat, notatka prasowa i inne) przygotowane zgodnie z wzorcem gatunkowym.
2. Kolokwium pisemne na koniec semestru.
3. Ocenianie ciągłe, także za aktywność podczas zajęć
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: