Fonetyka i wymowa języka włoskiego WH-FW-I-1-FonWym
Celem pierwszej części kursu jest wypracowanie wśród Studentów umiejętności bezbłędnego czytania i pisania w języku włoskim. Następnie omawiane są zagadnienia z dziedziny fonetyki artykulacyjnej, takie jak budowa i funkcjonowanie aparatu mowy, opis artykulacyjny poszczególnych głosek, podział głosek włoskich na podstawowe klas naturalnych (dźwięczność, nosowość, miejsce i sposób artykulacji, itp.). Zajęcia teoretyczne wzbogacone są różnorodnymi ćwiczeniami praktycznymi, które pomagają Studentom w doskonaleniu wymowy włoskiej. Wykorzystywane są zarówno nagrania mowy sterowanej i spontanicznej natywnych Włochów oraz materiały audiowizualne. Studenci mają do dyspozycji dodatkowe materiały dydaktyczne, zamieszczane przez wykładowcę na własnej stronie internetowej.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Uczestnik zajęć rozumie zmienność i różnorodność systemu fonetycznego języka włoskiego (FW1_W10). Student nabywa umiejętności, dzięki którym będzie potrafił posługiwać się językiem włoskim na płaszczyźnie wymowy docelowo na poziomie co najmniej C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (FW1_U01). Student jest gotów do ciągłej pracy nad pogłębianiem swojej wiedzy na temat właściwej wymowy włoskiej, oraz do jej krytycznej oceny i ciągłego doskonalenia (FW1_K01).
Kryteria oceniania
Pod koniec semestru Student przystępuje do dwóch sprawdzianów. Najpierw odbywa się egzamin teoretyczny, który ma formę pisemną. Na ostatnich zajęciach (lub podczas sesji) Studenci przystępują do praktycznego egzaminu, na który składa się ćwiczenie ze słuchu oraz część ustna. Podczas egzaminu ustnego oceniana jest poprawność wymowy włoskich wyrazów.
Na ocenę bardzo dobrą (5) uczestnik zajęć bardzo dobrze rozumie zmienność i różnorodność systemu fonetycznego języka włoskiego (FW1_W10). Student nabywa wielu umiejętności, dzięki którym będzie potrafił posługiwać się językiem włoskim na płaszczyźnie wymowy docelowo na poziomie co najmniej C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (FW1_U01). Student jest gotów do ciągłej pracy nad pogłębianiem swojej wiedzy na temat właściwej wymowy włoskiej, oraz do jej krytycznej oceny i ciągłego doskonalenia (FW1_K01).
Na ocenę dobrą (4) uczestnik zajęć dobrze rozumie zmienność i różnorodność systemu fonetycznego języka włoskiego (FW1_W10). Student nabywa umiejętności, dzięki którym będzie potrafił posługiwać się językiem włoskim na płaszczyźnie wymowy docelowo na poziomie co najmniej C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (FW1_U01). Student jest gotów do ciągłej pracy nad pogłębianiem swojej wiedzy na temat właściwej wymowy włoskiej, oraz do jej krytycznej oceny i doskonalenia (FW1_K01).
Na ocenę dostateczną (3) uczestnik zajęć stosunkowo dobrze rozumie zmienność i różnorodność systemu fonetycznego języka włoskiego (FW1_W10). Student nabywa podstawowych umiejętności, dzięki którym będzie potrafił posługiwać się językiem włoskim na płaszczyźnie wymowy docelowo na poziomie co najmniej C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (FW1_U01). Student jest gotów do podejmowania pracy nad pogłębianiem swojej wiedzy na temat właściwej wymowy włoskiej, oraz do jej krytycznej oceny i doskonalenia (FW1_K01).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: