Historia literatury polskiej - romantyzm-ćwiczenia WH-FPZ-I-2-HLPRoman
Celem przedmiotu Historia literatury polskiej - Romantyzm jest zapoznanie studentów z twórczością wybranych pisarzy epoki oraz gamą zagadnień historycznoliterackich wiążących się z literaturą romantyzmu dojrzałego -polistopadowego (krajowego i emigracyjnego). Chodzi tu o ważniejsze prace literaturoznawcze, gatunki literackie (ballada, dramat romantyczny, powieść poetycka, poemat dygresyjny, gawęda szlachecka, epistolografia romantyczna). Celem jest również zdobycie wiedzy o sposobach poetyckiego poznania świata i cechach języka pisarzy XIX-wiecznych.
Celem nadrzędnym jest ujawnienie odrębności polskiego romantyzmu.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- zna kryteria periodyzacji literatury polskiego romantyzmu oraz najważniejszych przykładów literatury powszechnej okresu romantyzmu;
- wie, w jaki sposób należy je analizować i interpretować;
- zna główne kierunki analizy i interpetacji tekstów romantycznych (ma dobrą znajomość literatury przedmiotu);
- zna i rozumie konteksty kulturowe literatury romantycznej;
Efekty kształcenia z zakresu umiejętności:
- potrafi posługiwać się podstawowymi terminami i narzędziami badawczymi z zakresu literaturoznawstwa oraz samodzielnie przeprowadzić analizę i interpretację dzieła literackiego;
Efekty kształcenia z zakresu kompetencji społecznych:
Student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy literaturoznawczej i konfrontowania jej z najnowszymi ustaleniami oraz zasięgania opinii ekspertów, a także ciągłego podnoszenia jej poziomu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: