Analiza dzieła literackiego WH-FPZ-I-1-AnDzLiter
Zajęcia mają charakter warsztatowy, ich zadaniem jest przygotowanie Studentów do samodzielnej analizy dzieła literackiego - różnych gatunkowo tekstów.
Przedmiotem zajęć jest systematyczna analiza wybranych utworów zróżnicowanych gatunkowo (liryka, proza narracyjna, małe gatunki epickie). Analizy odsłonią skomplikowanie budowy utworu, funkcje użytych środków artystycznych, strategie literackie stosowane przez autorów oraz różne konteksty, których przywołanie jest niezbędne dla zrozumienia dzieła.
Ćwiczenia wprowadzają w przygodę lektury, ukazują różnorodne strategie literackie w budowaniu sensów utworu. Pokazują też, jak czytać, żeby nie pozbawić się przyjemności lektury, a zarazem uczynić ją świadomym, uporządkowanym procesem poszukiwania sensu. Prowadzą też do rozpoznania, co w docieraniu do znaczeń jest subiektywne, a w czym można dążyć do zobiektywizowania obserwacji i sądów. Analiza jako proces badawczy.
W cyklu 2021/22_Z:
Analiza dzieła literackiego to zajęcia praktyczne. Polegają na kształceniu umiejętności fachowego opisu wybranych utworów lub ich fragmentów. Podejmowane pod kierunkiem wykładowcy zadania służą odsłonięciu fenomenu dzieła - jego złożonej budowy, wielofunkcyjności użytych w nim środków artystycznych etc.. Ich zdefiniowanie służy utrwalaniu wiedzy i kształceniu umiejętności badawczych. Celem ćwiczeń jest także uzmysłowienie słuchaczom różnorodności strategii literackich stosowanych przez autorów oraz uświadomienie uzależnienia autora i dzieła od kontekstów (historycznych, gatunkowych etc.), których przywołanie jest niezbędne w procesie poszukiwania odpowiedzi na pytanie o sens i przesłanie dzieła literackiego. |
E-Learning
W cyklu 2023/24_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2023/24_Z: 3 pkt ECTS - 90 godz. pracy
30 godz. - udział w zajęciach
55 godz. - praca samodzielna w domu nad analizami utworów literackich i wybranymi problemami interpretacji, przygotowanie do zajęć (lektura tesktów literackich i naukowych)
5 godz. - konsultacje indywidualne i grupowe z prowadzącą ćwiczenia dotyczące konkretnych problemów analizy dzieła literackiego | W cyklu 2022/23_Z: ECTS 5 - 30 h
1 pkt. ECTS. - obecność i aktywność na zajęciach
2 pkt. ECTS - samodzielne przygotowywanie się do zajęć (lektura tekstów naukowych obowiązujących na zajęciach, przygotowywanie do egzaminu ustnego).
2 pkt ECTS - przygotowanie pracy pisemnej.
|
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2021/22_Z: |
Efekty kształcenia
FP1_W10
Student zna współczesne metody analizy i interpretacji dzieła literackiego,
teatralnego, filmowego.
FP1_U03
Student potrafi posługiwać się podstawowymi terminami i narzędziami
badawczymi z zakresu literaturoznawstwa oraz samodzielnie przeprowadzić analizę i interpretację dzieła literackiego, teatralnego, filmowego.
FP1_K01
Student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy literaturoznawczej i konfrontowania jej z najnowszymi ustaleniami oraz zasięgania opinii ekspertów, a także ciągłego podnoszenia jej poziomu.
Kryteria oceniania
Ocenę bardzo dobrą uzyska Student, który wykazuje się aktywnością podczas ćwiczeń, umiejętnością dyskusji na wysokim poziomie merytorycznym i uzyska ocenę bardzo dobrą z prac semestralnych.
Ocenę dobrą uzyska Student, który wykazuje się aktywnością podczas ćwiczeń, umiejętnością dyskusji na poziomie merytorycznym dobrym i uzyska ocenę dobrą z prac semestralnych.
Ocenę dostateczną uzyska Student, który wykazał się podczas zajęć pracą na poziomie dostatecznym, uzyskał ocenę dostateczną z prac semestralnych.
Forma zaliczenia:
zaliczenie I semestru: praca semestralna pisemna (analiza dzieła poetyckiego) - na ocenę
zaliczenie II semestru: praca semestralna pisemna (analiza fragmentu prozy poetyckiej) - na ocenę
Na oceny semestralne(końcowe) mają wały nastepujące elementy:
- ocena z pracy semestralnej
- przygotowanie do zajęć i aktywność
- systematyczny udział w zajęciach
- aktywność
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Zajęcia na studiach zaocznych odbywają się co dwa tygodnie. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: