Praktyki studenckie (filologia polska, studia II stopnia) - specjalizacja nauczycielska, szkoła ponadpodstawowa WH-FP-PRAK-II-2
1. Praktyki służą przede wszystkim zastosowaniu wiedzy nabytej w trakcie studiów, rozwijaniu umiejętności i kompetencji społecznych. Stanowią również okazję do bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracodawcą – zapoznania się z wewnętrzną pragmatyką funkcjonowania miejsca odbywania praktyk we wszystkich jej wymiarach.
2. Praktyki mają przygotować studenta do uczestnictwa w życiu publicznym, do wykonywania zawodu nauczyciela, organizowania pracy w sposób umożliwiający realizację zleconych zadań, wykonywania obowiązków w sposób profesjonalny i etyczny.
3. W toku odbywania praktyk student powinien zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności uzyskane w procesie kształcenia przez uczestnictwo w realizacji zadań jednostki przyjmującej praktykanta.
4. Student powinien zapoznać się z zadaniami, specyfiką i celami przyjmującej go jednostki lub organizacji. Integralną częścią praktyk powinien być udział studenta w realizacji powierzonych mu zadań w danej jednostce, brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
5. Celem praktyk jest także:
• zapoznanie się ze specyfiką funkcjonowania szkół i placówek oświatowych,
• zapoznanie się z organizacją procesu dydaktycznego w szkole,
• aktywne uczestnictwo w działaniach dydaktycznych podejmowanych w placówkach oświatowych (przygotowanie zajęć lekcyjnych, prowadzenie lekcji, ocenianie uczniów, dostosowanie wymagań do możliwości uczniów),
• ocena własna przebiegu praktyk oraz swoich predyspozycji i stopnia przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego,
• podjęcie odpowiedzialnej współpracy ze szkolnym opiekunem praktyk.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2021/22_L: Punktacja ECTS:
praktyki dydaktyczne - minimum 60 godz. (szkoła ponadpodstawowa) = 7 ECTS | W cyklu 2022/23_L: 2 pkt. ECTS = 60 godzin (praktyki dydaktyczne). | W cyklu 2023/24_L: 2 pkt. ECTS = 60 godzin (praktyki dydaktyczne).
Ocena sumująca poszczególnych efektów uczenia się, które są zgodne z obowiązującym programem praktyk. |
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
Praktyki zawodowe (dydaktyczne)
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie:
D.2/E.2.W1. zadania dydaktyczne realizowane przez szkołę lub placówkę systemu oświaty;
D.2/E.2.W2. sposób funkcjonowania oraz organizację pracy dydaktycznej szkoły lub placówki systemu oświaty;
D.2/E.2.W3. rodzaje dokumentacji działalności dydaktycznej prowadzonej w szkole lub placówce systemu oświaty.
W zakresie umiejętności absolwent potrafi:
D.2/E.2.U1. wyciągnąć wnioski z obserwacji pracy dydaktycznej nauczyciela, jego interakcji z uczniami oraz sposobu planowania i przeprowadzania zajęć dydaktycznych; aktywnie obserwować stosowane przez nauczyciela metody i formy pracy oraz wykorzystywane pomoce dydaktyczne, a także sposoby oceniania uczniów oraz zadawania i sprawdzania pracy domowej;
D.2/E.2.U2. zaplanować i przeprowadzić pod nadzorem opiekuna praktyk zawodowych serię lekcji lub zajęć;
D.2/E.2.U3. analizować, przy pomocy opiekuna praktyk zawodowych oraz nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia w zakresie przygotowania psychologiczno-pedagogicznego, sytuacje i zdarzenia pedagogiczne zaobserwowane lub doświadczone w czasie praktyk.
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do:
D.2/E.2.K1. skutecznego współdziałania z opiekunem praktyk zawodowych i nauczycielami w celu poszerzania swojej wiedzy dydaktycznej oraz rozwijania umiejętności wychowawczych.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania zgodnie z kartą praktykanta.
Karta praktykanta do pobrania ze strony WNH UKSW.
Praktyki zawodowe
Konieczność zrealizowania 60 godz. praktyk dydaktycznych w szkole ponadpodstawowej. Praktyki można realizować po I roku (pod warunkiem, że jest to kontynuacja specjalizacji nauczycielskiej z I stopnia studiów).
W przypadku osób, które pracują jako nauczyciele języka polskiego, np. w szkole podstawowej (lub pracują z młodzieżą szkolną w innym charakterze, np. jako opiekunowie świetlicy szkolnej) istnieje możliwość zaliczenia części godzin praktyk na podstawie pracy zawodowej. W takim przypadku konieczny jest kontakt z pełnomocnikiem dziekana ds. praktyk dr. Łukaszem Tupaczem celem szczegółowego omówienia całej procedury.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: