Seminarium magisterskie WH-FK-II-2-SemMgr
Seminarium magisterskie jest kontynuacją zajęć z poprzedniego roku i poświęcone jest szeroko pojętej kulturze starożytnej Grecji i Rzymu oraz jej oddziaływaniu na późniejszą kulturę europejską, zwłaszcza renesansu.
Seminarium adresowane jest do studentów drugiego stopnia Filologii Klasycznej.
Tematyka seminarium obejmuje różne aspekty kultury duchowej starożytnej Grecji i Rzymu, wyrażone w literaturze greckiej i łacińskiej, a także w mitologii, religii i filozofii. Głównym celem seminarium jest przygotowanie prac magisterskich. Na kolejnych zajęciach studenci będą przedstawiać kolejne etapy swoich prac magisterskich. Część zajęć w I semestrze będzie polegała na lekturze i omawianiu wybranych tekstów. W tym roku proponujemy De deo Socratis Apulejusza lub Metamorfozy tego samego autora. W drugim semestrze skupiamy się wyłącznie na pracach magisterskich studentów.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Seminarium magisterskie dostarcza wskazówek metodologicznych i możliwości do fachowej dyskusji niezbędnych do wypracowania i wyćwiczenia prawidłowych nawyków badawczych; praca magisterska traktowana jest jako dowód kompetencji badawczych jej autora.
Kryteria oceniania
Na zajęciach seminarium studenci będą prezentować swoje prace magisterskie., które następnie będą omawiane pod względem merytorycznym, metodologicznym oraz redakcyjnym.
Będzie czytane i omawiane wybrane teksty. Studenci będą mogli przygotowywać również swoje wystąpienia w związku z tymi lekturami. Semestr pierwszy oraz drugi będą zaliczane na podstawie aktywności na zajęciach. Drugi rok seminarium powinien zakończyć się przygotowaniem tematu pracy magisterskiej i prezentacji zamysłu badawczego, w tym wstępnej literatury przedmiotu. Zaliczenie końcowe, to jest po czwartym semestrze będzie uzależnione od napisania pracy magisterskiej.
Efekty kształcenia w zakresie wiedzy, zwłaszcza dotyczącej tematu pracy magisterskiej, w trakcie seminarium weryfikowane podczas prezentowania kolejnych etapów pracy nad przygotowaniem rozprawy magisterskiej i jej kolejnych rozdziałów, a ostatecznie w końcowej wersji pracy magisterskiej. Podobnie efekty w zakresie umiejętności w odniesieniu do prowadzonych badań związanych z pracą magisterską, weryfikowane są na podstawie sprawdzania kolejnych rozdziałów pracy magisterskiej i jej wersji ostatecznej.
Efekty w zakresie społecznym weryfikowane są przede wszystkim w trakcie seminarium, głównie podczas dyskusji nad przedstawianymi przez studentów wynikami badań i rozdziałami prac magisterskich.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Literatura:
Apulei Madaurensis, Metamorphoseon libri, vol. I, Milano 1926 (lub inne edycje).
Apulejusz, Metamorfozy albo złoty osioł, Przełożył Edwin Jędrkiewicz, Warszawa 1976.
Apuleius, De deo Socratis, w: Apulei Platonici Madaurensis Opera quae supersunt, Stutgardiae in Aerdibus B.G. Teubneri MCMLXX.
Apulejusz z Madaury, O bogu Sokratesa i inne pisma, Przełożył K. Pawłowski, Warszawa 2002.
Plutarch, Moralia, Warszawa 1977.
Plutarch, Moralia II, Warszawa 1988.
Plutarch, Moralia, Wrocław 1954.
Literatura metodologiczna:
S. Urban, W. Ładoński, Jak napisać dobra pracę magisterską, Wrocław 2003
K. Woźniak, O pisaniu pracy magisterskiej na studiach humanistycznych, Warszawa- Łódź 1998
W.P. Zaczyński, Poradnik autora prac seminaryjnych, dyplomowych i magisterskich, Warszawa 1995
L. Grzebień, Metody pracy naukowej, Kraków 1997
U. Eco, Jak napisać pracę dyplomową, Warszawa 2007
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: