Transaltorium łacińskie WH-FK-II-1-TrasLacin
Celem zajęć jest czytanie ze zrozumieniem i omawianie wybranych i uprzednio przygotowanych w ramach pracy domowej tekstów łacińskich i przekład na język polski. Wchodzi w to również umiejetność czytania uwag i lekcji podanych przez edytora tekstu w przypisach, i wykorzystanie ich przy tłumaczeniu tekstu. Ważna jest też umiejętność wykorzystywania słowników językowych.
W semestrze zimowym na zajęciach będą czytane (w całości lub we wybranych fragmentach) teksty filozoficzne Apullejusza z Madaury i Augustyna z Hippony.
Apulejusz: De deo Socratis; De Platone et eius dogmate, De mundo;
Augustyn: De beata vita.
Istotnym elementem ćwiczeń jest wydobycie z czytanych i przekładanych tekstów treści filozoficznej. Pomocą w rozumieniu filozoficznego przekazu może służyć literatura dodatkowa (wstęp, komentarz tłumacza) oraz wykład filozofii, którą prezentuje autor tekstu.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
FK2_W01
Zna na poziomie rozszerzonym specjalistyczną terminologię z zakresu literaturoznawstwa oraz pokrewnych dyscyplin humanistycznych. Rozumie kluczowe koncepcje i teorie wypracowane na ich gruncie w stopniu pozwalającym na zintegrowanie perspektyw właściwych dla kilku dyscyplin naukowych.
FK2_U02
Potrafi odpowiednio dobrać metody, a także samodzielnie skonstruować narzędzia badawcze i zastosować je w celu rozwiązania złożonych i nietypowych problemów poznawczych z zakresu filologii.
FK2_K01
Jest gotów do dokonania krytycznej oceny, rewizji oraz korekty posiadanej wiedzy pod kątem jej adekwatności względem najnowszych osiągnięć teoretycznych z zakresu literaturoznawstwa oraz pokrewnych dyscyplin humanistycznych, uwzględniając przy tym aktualne przemiany i zjawiska społeczno-kulturowe.
Nakład pracy studenta w semestrze zimowym:
30 godz - udziała w zajęciach - 2
30 godz. - przygotowanie do zajęć 2
Kryteria oceniania
Praca studentów, przygotowanie do zajęć będzie oceniana w trakcie zajęć, podczas ich wystąpień, podczas których będą prezentować przygotowane teksty.
Na ocenę końcową składa się aktywność uczestników w trakcie zajęć w semestrze., przygotowanie do zajęć, i regularne uczestniczenie w zajęciach (zgodnie z regulaminem studiów). Dodatkowo premiowane jest przygotowanie dodatkowego materiału, w postaci np. prezentacji czy wystąpień. Ocenę dostateczną zapewnia zwykłe, regularne przygotowywanie się do zajęć, uczestniczenie w zajęciach, umiejętnością czytania tekstu wraz z dodanym doń komentarzem edytorskim w przypisach. Na ocenę dobrą trzeba wykazać się ponadto większą aktywnością, a zwłaszcza zainteresowaniem tekstem i jego filozoficznym przekazem. Na ocenę bardzo dobrą wypada wykazać się dodatkowo umiejętnością analizy filozoficznej tekstu w kontekście filozofii i duchowości autora (prowadzący w tym może pomóc). Na ocenę dobra i bardzo dobra można zapracować też poprzez przygotowanie i zaprezentowanie w trakcie zajęć przez siebie wybranego tekstu (uprzednio uzgodnionego z prowadzącym).
Literatura
Apulejusz z Madaury, De deo Socratis
Apulejusz: De Paltone et eius dogmate;
Apulejusz: DE mundo w:
Apulei Platonici Madaurensis Opera quae supersunt / Vol. III, De philosophia libri, ed. C. Moreschini, Stutgardiae, Lipsiae: Teubner, 1991 lub:
Apuleii Platonici Madaureunsis Opera quae supersunt, III De philosophia libri, rec. P. Thomas, Stutgardiae B.G. Teubneri MCMLXX.
Augustyn: De vita beata: Corpus Christianorum, Series Latina, XXIX Aurelii Augustini Opera, Pars II, 2, De beata vita, Tunrholti Typographi Brepols Editores Pontificii MCMLXX lub inne wydania.
Augustyn: De magistro: Corpus Christianorum, Series Latina, XXIX Aurelii Augustini Opera, Pars II, 2, De beata vita, Tunrholti Typographi Brepols Editores Pontificii MCMLXX lub inne wydania.
W cyklu 2021/22_Z:
Apulejusz z Madaury, De deo Socratis |
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Uwagi będą przekazywane na zajęciach. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: