Analiza dzieła literackiego WH-FK-II-1-AnDzLiter
Analiza wybranych utworów i wątków literackich, uwzględniająca utwory ważne dla kultury i literatury europejskiej. Zajęcia obejmują lekturę tekstów w językach oryginalnych (język grecki i łaciński) oraz lekturę literatury sekundarnej.
W cyklu 2021/22_Z:
Analiza Homeryckiego hymnu do Demeter jako arcydzieła stojącego u początków formowania się literackiego obrazu Misteriów w Eleuzis a także, pośrednio, literackiej tradycji metafory misteriów. |
E-Learning
W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
FK2_W02 Zna na poziomie rozszerzonym specjalistyczną terminologię z zakresu
literaturoznawstwa oraz pokrewnych dyscyplin humanistycznych.
Rozumie kluczowe koncepcje i teorie wypracowane na ich gruncie w
stopniu pozwalającym na zintegrowanie perspektyw właściwych dla
kilku dyscyplin naukowych.
FK2_U03 Potrafi opracować wyniki własnych badań w zakresie
literaturoznawstwa oraz zaproponować oryginalne rozwiązania
złożonych i nietypowych problemów badawczych.
FK2_K06 Jest gotów do wykorzystania swej wiedzy o literaturze oraz języku i
jego ewolucji w pracy zawodowej oraz działalności społecznej.
Opis ECTS - przewidziany nakład pracy studenta
- udział w zajęciach – 30 godzin (1 pkt ECTS)
- przygotowanie do zajęć i przygotowanie pracy semestralnej – 30 godzin (1 pkt ECTS)
Kryteria oceniania
Podstawą oceny jest praca semestralna, będąca analizą formalną i treściową wybranego tekstu literackiego. Kryteria oceny pracy.
Aby uzyskać ocenę bardzo dobrą student powinien: analizując wybrany tekst, opierać się na tekście oryginalnym, dowodząc jego bardzo dobrego zrozumienia na poziomie językowym, zastosować metodologię i bardzo sprawnie posługiwać się terminologią literaturoznawczą poznaną na zajęciach; wykazać się gruntowną wiedzą na temat gatunku literackiego, które reprezentuje analizowane dzieło oraz znajomością związanych z nim konwencji formalnych; wykorzystać wiedzę z zakresu historii literatury niezbędną do umieszczenia analizowanego działa w kontekście rozwoju gatunku.
Na ocenę dobrą student powinien: analizując wybrany tekst, opierać się na tekście oryginalnym, dowodząc jego poprawnego zrozumienia na poziomie językowym, poprawnie zastosować metodologię i w miarę sprawnie posługiwać się terminologią literaturoznawczą poznaną na zajęciach; wykazać się wiedzą na temat gatunku literackiego, które reprezentuje analizowane dzieło oraz znajomością związanych z nim konwencji formalnych; odwołać się do wiedzy z zakresu historii literatury niezbędną do umieszczenia analizowanego działa w kontekście rozwoju gatunku.
Na ocenę dostateczną student powinien: analizując wybrany tekst, opierać się na tekście oryginalnym, posiłkując się przy tym istniejącym przekładem polskim, wykazać się znajomością podstawowej terminologii i zasad metodologii poznanej na zajęciach; wykazać się ogólną wiedzą na temat gatunku literackiego, które reprezentuje analizowane dzieło oraz podstawową znajomością związanych z nim konwencji formalnych; wykazać się elementarną wiedzą z zakresu historii literatury niezbędną do umieszczenia analizowanego działa w kontekście rozwoju gatunku.
Na ocenę niedostateczną student: analizując wybrany tekst nie odnosi się do jego wersji łacińskiej, nie zna podstawowej terminologii i zasad metodologii prezentowanej na zajęciach; nie wykazał się wiedzy na temat gatunku literackiego, które reprezentuje analizowane dzieło oraz znajomości związanych z nim konwencji formalnych; nie posiada elementarnej wiedzy z zakresu historii literatury niezbędnej do umieszczenia analizowanego działa w kontekście rozwoju gatunku.
Literatura
Teksty teoretyczne:
Wykaz literatury podstawowej:
- M. Głowiński, T. Kostkiewiczowa, A. Okopień-Sławińska, J. Sławiński, Słownik terminów literackich, Wrocław 1972 lub wyd. następne.
- S. Sawicki, Uwagi o analizie utworu literackiego, w tomie: Poetyka. Interpretacja. Sacrum, Warszawa 1981.
W cyklu 2021/22_Z:
"YMNOI OMHRIKOI czyli hymny homeryckie”, tekst, przekład, wstęp i oprac. Włodzimierz Appel, Toruń 2001. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: