Gramatyka opisowa języka greckiego WH-FK-I-2-GrOJG
Kurs ma na celu zapoznanie studenta z podstawami gramatyki opisowej języka greckiego;
I semestr fonetyka i fonologia, morfologia, w tym
fleksja nominalna
fleksja werbalna
II semestr: syntaksa, w tym syntaksa zadania złożonego (przypadki głowne, przypadki zależne, typy zdań podrzędnych, participia w funkcjach syntaktycznych, etc.)
W cyklu 2024/25_L:
W drugim semestrze dyskusja koncentruje się na pronblemach syntaksy, przede wszystkim syntaksyt zdania złożonego. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna odpowiednią terminologię gramatyczną oraz posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu gramatyki języka greckiego, w tym przede wszystkim morfologii i składni. Rozumie, czym jest gramatyka opisowa, zna jej cele i ograniczenia.
Kryteria oceniania
Na 5: Student doskonale zna i biegle posługuje się odpowiednią terminologią gramatyczną oraz posiada dobrze ugruntowaną, uporządkowaną wiedzę z zakresu gramatyki języka greckiego. Bezbłędnie rozpoznaje formy fleksyjne i struktury składniowe.wskazuje elementy struktury morfologicznej, konstruuje wskazane formy i konstrukcje składniowe..
Na 4,5: Studentdobrze zna i swobodnie posługuje się odpowiednią terminologią gramatyczną, posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu gramatyki języka greckiego. Poprawnie rozpoznaje formy fleksyjne i struktury składniowe. wskazuje elementy struktury morfologicznej, konstruuje wskazane formy i konstrukcje składniowe
Na 4: Student dobrze zna i biegle posługuje się odpowiednią terminologią gramatyczną oraz posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu gramatyki języka greckiego. poprawnie rozpoznaje formy fleksyjne i struktury składniowe.wskazuje elementy struktury morfologicznej, konstruuje wskazane formy i konstrukcje składniowe.
Na 3,5: Student zna terminologię gramatyczną i z reguły dobrze się nią posługuje. Poprawnie rozpoznaje formy fleksyjne oraz podstawowe struktury składniowe.potrafi tworzyć wskazane formy gramatyczne i wskazuje niektóre elementy ich struktury.
Na 3: Student zna podstawową terminologię gramatyczną i potrafi się nią posługiwać. Poprawnie rozpoznaje formy fleksyjne oraz podstawowe struktury składniowe.potrafi tworzyć wskazane formy gramatyczne i wskazuje niektóre elementy ich struktury .
Praktyki zawodowe
ND
Literatura
Literatura podstawowa:
M. Auerbach, M. Golias, Gramatyka grecka, Warszawa 1954 (lub inne wydanie)
Słownik grecko-polski (Z. Abramowiczówny lub O. Jurewicza)
Literatura uzupełniająca:
H. G. Liddell, R. Scott, An Intermediate Greek-English Lexicon, Oxford 1889
J. Morwood, Oxford Grammar of Classical Greek, Oxford 2001 H. W. Smyth, Greek Grammar, Harvard 1956
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: