Włochy średniowieczne WH-F-FW-I-1-WSrednio
Wykład poświęcony jest historii Włoch od upadku Cesarstwa Zachodniego do schyłku XV wieku. Obejmuje zagadnienia związane z historią polityczną, społeczną, religijną i kulturalną Półwyspu Apenińskiego. Jego celem jest pokazanie powiązań między różnymi aspektami procesów historycznych i ich wpływu na obecny kształt kultury europejskiej. Wykładowi towarzyszyć będą prezentacje multimedialne.
W cyklu 2021/22_Z:
Na zajęciach będzie omawiana następująca tematyka: Rzym na początku średniowiecza, Italia pod panowaniem Gotów i Bizancjum, Longobardowie i koniec jedności Italii, Chrześcijaństwo, początki papiestwa i wzrost jego znaczenia, Normanie na południu Włoch, monastycyzm, cesarstwo i papiestwo pomiędzy XII-XIII eiekiem, republiki morskie, miasta średniowiecznej Italii, educare necesse est- szkoły i powstawanie uniwersytetów, znane rody średniowiecznej Italii, czarna śmierć i czas zarazy, kultura średniowiecznej Italii (literatura, malarstwo, rzeźba), kobiety i ich rola w społeczeństwie. |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2022/23_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2019/20_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2022/23_Z: |
Efekty kształcenia
Student posiada podstawową wiedzę o historii badanego obszaru, zarówno pod kątem wpływów innych kultur na kulturę włoską i odwrotnie (FW1_W04), zna i rozumie historię badanego obszaru w wymiarze politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturowym (FW1_W05). Posiada umiejętność dokonania średniozaawansowanej analizy wybranego tworu cywilizacji obszaru kulturowego wybranej specjalności, interpretacji fenomenów kulturowych, literackich i artystycznych, lokując je przy tym w szerszym kontekście historyczno‐kulturowym (FW1_U06). Jest świadomy przynależności do europejskiego kręgu kulturowego i współodpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy i poszczególnych jej regionów, w szczególności dziedzictwa obszaru kulturowego Włoch (FW1_K04).
Kryteria oceniania
Na ocenę dostateczną Student posiada ogólną wiedzę o historii badanego obszaru, zarówno pod kątem wpływów innych kultur na kulturę włoską i odwrotnie (FW1_W04), zna i rozumie historię badanego obszaru w wymiarze politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturowym (FW1_W05). Posiada umiejętność dokonania średniozaawansowanej analizy wybranego tworu cywilizacji obszaru kulturowego wybranej specjalności, interpretacji fenomenów kulturowych, literackich i artystycznych, lokując je przy tym w szerszym kontekście historyczno‐kulturowym (FW1_U06). Jest zasadniczo świadomy przynależności do europejskiego kręgu kulturowego i współodpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy i poszczególnych jej regionów, w szczególności dziedzictwa obszaru kulturowego Włoch (FW1_K04).
Na ocenę dobrą Student ma dobrze usystematyzowaną podstawową wiedzę o historii badanego obszaru, zarówno pod kątem wpływów innych kultur na kulturę włoską i odwrotnie, ilustrując to konkretnymi przykładami (FW1_W04), zna i rozumie historię badanego obszaru w wymiarze politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturowym (FW1_W05). Posiada umiejętność dokonania średniozaawansowanej analizy wybranego tworu cywilizacji obszaru kulturowego wybranej specjalności, interpretacji fenomenów kulturowych, literackich i artystycznych, lokując je przy tym w szerszym kontekście historyczno‐kulturowym (FW1_U06). Jest świadomy przynależności do europejskiego kręgu kulturowego i współodpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy i poszczególnych jej regionów, w szczególności dziedzictwa obszaru kulturowego Włoch (FW1_K04).
Na ocenę dobrą Student ma bardzo dobrze usystematyzowaną wiedzę o historii badanego obszaru, zarówno pod kątem wpływów innych kultur na kulturę włoską i odwrotnie, ilustrując to licznymi konkretnymi przykładami (FW1_W04), zna i bardzo dobrze rozumie historię badanego obszaru w wymiarze politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturowym (FW1_W05). Posiada umiejętność dokonania średniozaawansowanej analizy wybranego tworu cywilizacji obszaru kulturowego wybranej specjalności, interpretacji fenomenów kulturowych, literackich i artystycznych, lokując je przy tym w szerszym kontekście historyczno‐kulturowym (FW1_U06). Jest świadomy przynależności do europejskiego kręgu kulturowego i współodpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy i poszczególnych jej regionów, w szczególności dziedzictwa obszaru kulturowego Włoch (FW1_K04).
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
- J. A. Gierowski, Historia Włoch, Wrocław-Warszwa-Kraków 2003 (lub inne wydania).
- H. Manikowska, Włochy średniowieczne, Warszawa 2007.
- B. Zientara, Historia powszechna średniowiecza, różne wydania.
Lietatura uzupełniająca:
- B. Beuys, Florencja. Świat miasta- miasto świata, Warszawa 1995.
- J. Hauziński, Fryderyk II Hohenstauf cesarz rzymski, Poznań 2015.
- A. Pieniądz, Tradycja i władza: Królestwo Włoch pod panowaniem Karolingów 774-875, Wrocław 2007.
- G. Procacci, Historia Włochów, Warszwa 1983.
- S. Runciman, Nieszpory sycylijskie, Katowice 1997.
- J. Strzelczyk, Longobardowie. Ostatni z wielkiej wędrówki ludów, Warszawa 2014.
W cyklu 2021/22_Z:
1. Gierowski J. A., Historia Włoch, Wrocław-Warszwa-Kraków 2003 (lub inne wydania). |
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Brak |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: