Praktyczna nauka języka włoskiego-wypowiedź pisemna WH-F-FW-I-1-PNJW-W-L
Ćwiczenia są poświęcone sztuce pisania różnych rodzajów tekstów w języku włoskim. Pod uwagę będą brane m.in. następujące typologie tekstu:
1/2 - wiadomości różnego rodzaju (np. SMS, zaproszenia, krótkie listy)
3 - przedstawienie samego siebie i innych
4/5 - akcenty i zasady włoskiej interpunkcji
6 - email nieformalny i formalny
7/8 - list nieformalny i formalny
9/10 - anonse pracy
11 - curriculum vitae
12 - list motywacyjny
13 - opis podróży
14 - opis rodziny i zwierząt domowych
15 - opis domu
Uwaga: zależnie od postępów dydaktycznych, kolejność i treść tematów może ulec zmianie.
W cyklu 2021/22_L:
1/2 - wiadomości różnego rodzaju (np. SMS, zaproszenia, krótkie listy) |
W cyklu 2022/23_L:
1/2 - wiadomości różnego rodzaju (np. SMS, zaproszenia, krótkie listy) |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2019/20_L: | W cyklu 2022/23_L: |
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student rozumie zmienność języka, jego warstwy semantycznej oraz ewolucji systemów gramatycznych. FW_W10
UMIEJĘTNOŚCI
Student potrafi potrafi posługiwać się językiem włoskim na poziomie co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. FW_U01
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
- Student rozumie potrzebę stałego pogłębiania swojej wiedzy. FW1_K01
OPIS ECTS - 2 punkty (65 godzin; 1 punkt ECTS = 25 godzin)
Udział w zajęciach: 30 godzin
Systematyczne przygotowanie do zajęć, praca własna - 30 godzin
Przygotowanie do egzaminu: 5 godzin.
Kryteria oceniania
WIEDZA
Prowadzący wprowadza nowe zagadanienia za pomocą opowiadania oraz elicytacji stosownych informacji. Stosowane metody to wspólne i samodzielne czytanie oraz analiza struktury i słownictwa tekstów czytanych. Wiedza nabyta przez studentów weryfikowana jest w formie ćwiczeń i krótkich wypracowań.
UMIEJĘTNOŚCI
Umiejętności Studentów podnoszone są za pomocą różnych ćwiczeń pisemnych (stylistyczne i leksykalne), przeprowadzanych w parach lub samodzielnie.
KOMPETENCJE
Kompetencje w zakresie komunikacji pisemnej wzmacniane są poprzez liczne ćwiczenia w parach oraz samodzielnie oraz różnego rodzaju wypracowania.
Na zajęcia student powinien uczęszczać zawsze do tej samej grupy docelowej (grupa USOS). Grupę wolno zmienić do drugiego tygodnia semestru.
-Dopuszczalne są 3 nieobecności w ciągu semestru. W przypadku większej ilości nieobecności, będzie wymagane przerobienie dodatkowych materiałów, których znajomość będzie sprawdzona ustnie lub pisemnie.
-W ciągu semestru student musi doręczyć od 3 do 6 zadań (w zależności od przebiegu kursu i na podstawie wskazań wykładowcy) domowych w formie papierowej lub elektronicznej, w tym ostatnim przypadku wysyłać należy na platformę Moodle;
-W ciągu semestru będą odbywać się od 3 do 6 kolokwiów, na podstawie których wyciągnięta będzie ocena przedmiotu. Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie minimum 60% punktow łącznie ze wszystkich kolokwiów. Nie ma możliwości powtarzania kolokwiów.
UWAGA! Ocena wypracowań będzie polegała na poprawności językowej, czyli na opanowaniu m.in. następujących zagadnień gramatycznych: użycie rodzajników i zaimków dzierżawczych, zdanie warunkowe I typu, uzgodnienie (rzeczowników, przymiotników i czasowników), stopniowanie przymiotnika, czasowniki (presente, passato prossimo, imperfetto, futuro semplice, condizionale), użycie wyrażeń "c'è / ci sono" VS "è /sono", użycie najważniejszych connettivi (łączników).
Kryteria oceniania:
Na ocenę 3 (dst.)
Na ocenę 4 (db)
Na ocenę 5 (bdb)
Na ocenę dostateczną student w stopniu bardzo podstawowym rozróżnia podstawowe typologie wiadomości oraz ich cechy stylistyczne i leksykalne (F1_W06). Z nielicznymi błędami potrafi przekazywać swoje poglądy z wykorzystaniem komunikacji pisemnej w języku włoskim (F1_U10). Student samodzielnie pracuje nad stałym pogłębianiem wiedzy i umiejętności posługiwania się różnymi stylami komunikacji pisemnej w języku włoskim (F1_K01).
Na ocenę dobrą (4) student sprawnie rozróżnia podstawowe typologie wiadomości/krótkich tekstów oraz ich cechy stylistyczne i leksykalne (F1_W06). Bez większych trudności potrafi przekazywać swoje poglądy z wykorzystaniem komunikacji pisemnej w języku włoskim (F1_U10). Student samodzielnie pracuje nad stałym pogłębianiem wiedzy i umiejętności posługiwania się różnymi stylami komunikacji pisemnej w języku włoskim (F1_K01).
Na ocenę bardzo dobrą (5) Student bezbłędnie rozróżnia podstawowe typologie wiadomości/krótkich tekstów oraz ich cechy stylistyczne i leksykalne (F1_W06). Bezbłędnie potrafi przekazywać swoje poglądy z wykorzystaniem komunikacji pisemnej w języku włoskim (F1_U10). Student samodzielnie pracuje nad stałym pogłębianiem wiedzy i umiejętności posługiwania się różnymi stylami komunikacji pisemnej w języku włoskim (F1_K01).
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
A. Moni, Scriviamo 1, Edilingua 2000 Roma
K. Foremniak, O sztuce przestankowania w Polsce i we Włoszech, Warszawa 2017
C. Guastalla, Giocare con la scrittura, Alma Edizioni 2015, Firenze
B. Storni, Gramatyka jezyka wloskiego, Delta Warszawa
St. Widłak, Gramatyka włoska, Warszawa 2006
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: