Neuropsychologia WF-ZPS-N-NPC
Studenci zostaną zapoznani z podstawami diagnostyki neuropsychologicznej z użyciem standaryzowanych testów psychologicznych. Podczas omawiania testów zostanie szczególnie uwzględniona perspektywa pacjentów z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Ćwiczenia mają za zadanie przybliżyć spektrum możliwości diagnozy neuropsychologicznej, ale też są okazją do nabycia w pewnym stopniu umiejętności różnicowania zespołów neuropsychologicznych oraz budowania programów terapeutycznych, mających na celu trening funkcji poznawczych lub kompensacyjne oddziaływania psychospołeczne.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
W1: charakteryzuje podstawy teoretyczne, konstrukcji i zastosowania testów neuropsychologicznych;
W2: wyjaśnia zasady i kierunki oddziaływań terapeutycznych wobec osób z dysfunkcjami mózgu;
U1: posługuje się testami neuropsychologicznymi;
U2: potrafi uzasadnić zastosowanie konkretnych testów;
U3: proponuje oddziaływania rehabilitacyjne i psychoterapeutyczne wobec osób z dysfunkcjami mózgu;
K1: jest otwarty, wrażliwy i gotowy na kontakt z pacjentem;
K2: zachowuje ostrożność w wyrażaniu opinii;
K3: postępuje zgodnie z zasadami kodeksu etyczno-zawodowego psychologa.
Kryteria oceniania
1. Analiza wykonanych testów przez pacjentów neurologicznych - zadania w podgrupach na punkty (W1, U1, U2, K1, K2).
2. Zaproponowanie programu terapii wraz z wprowadzeniem teoretycznym na temat opisanych dysfunkcji - projekty w podgrupach na punkty (W2, U3, K1, K3).
3. Kolokwium pisemne na koniec semestru, podsumowujące wiedzę zdobytą podczas całego cyklu zajęć - zadania w podgrupach na punkty (W1, K1).
Punktacja i oceny: można zdobyć 50 punktów łącznie - podczas kolokwium końcowego za 25 punktów oraz 25 punktów za wykonane zadania na testach neuropsychologicznych; za każdą część zaliczeniową należy uzyskać co najmniej połowę punktów, by w ogóle móc wystawić ocenę końcową; punktacja do poszczególnych ocen przedstawia się następująco:
46 - 50 pkt bdb
41 - 45 pkt db+
36 - 40 pkt db
31 - 35 pkt dst+
26 - 30 pkt dst
0 - 25 pkt ndst
UWAGA:
1. Wymaga jest bezwzględnie obecność na wszystkich spotkaniach. W sytuacjach uzasadnionych nieobecności jest możliwość wykonania zadania związanego z tematem danego spotkania.
2. Poprawie ulega jedynie ocena ndst poprzez poprawne wykonanie zadania, za które student_ka nie uzyskał_a wystarczającej do zaliczenia liczby punktów w terminie do ostatniego dnia zajęć dydaktycznych w semestrze prowadzonych zajęć.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: