Wykład monograficzny: Psychologia pamięci: teoria i praktyka WF-ZPS-N-MON1
Celem wykładów jest przedstawienie wybranych wyników badań i obserwacji psychologicznych, które są przewidywane przez teorie pamięci, a dotyczą funkcjonowania pamięci w życiu codziennym lub bodźców spotykanych także poza laboratorium. W trakcie wykładów omawiane będą także możliwe praktyczne zastosowania wiedzy z psychologii pamięci. Przedstawione zjawiska pamięciowe będą wyjaśniane w świetle określonych teorii.
W trakcie zajęć studenci będą motywowani do samodzielnego uzupełniania i pogłębiania wiedzy uzyskanej na wykładach, zwłaszcza w obszarze zastosowań psychologii pamięci.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2023/24: ECTS: 5 pkt
32 godzin - uczestnictwo w zajęciach (1p)
50 godzin - lektury (2 p)
50 godzin - przygotowanie do egzaminu (2 p) | W cyklu 2024/25: ECTS: 5 pkt
32 godzin - uczestnictwo w zajęciach (1p)
50 godzin - lektury (2 p)
50 godzin - przygotowanie do egzaminu (2 p) |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie zjawiska pamięciowe obserwowane w życiu codziennym i potrafi wskazać ich wyjaśnienie w świetle teorii pamięci.
Student potrafi wymienić i wyjaśnić główne wyniki badań nad pamięcią bodźców takich jak twarze, inne osoby, informacje przestrzenne itp.
Student zna i rozumie rolę teorii naukowych w wyjaśnianiu zjawisk psychologicznych.
Student jest gotów do samodzielnego uzupełniania wiedzy i umiejętności w świetle nowych doniesień z badań nad pamięcią człowieka. Rozumie i posługuje się specjalistyczną terminologią z zakresu psychologii pamięci.
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się egzaminem pisemnym, składającym się z pytań testowych i pytania opisowego (studenci otrzymają wcześniej zbiór pytań pomocniczych). W każdym pytaniu testowym będą po cztery opcje odpowiedzi z jedną prawidłową. Pytanie opisowe będzie wymagało wykazania się także głębszym rozumieniem prezentowanych na wykładach treści.
Kryteria oceniania:
Ocena końcowa będzie zależała od:
- uczestnictwa w wykładach,
- wyniku testu końcowego
Warunkiem koniecznym otrzymania oceny pozytywnej jest: uzyskanie minimum 55% punktów z egzaminu końcowego oraz nie więcej niż 4 nieobecności w ciągu roku.
Uzyskanie takiego wyniku oznacza, że student osiągną efekty uczenia się w stopniu dostatecznym.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: