Neuropsychologia WF-PS-N-NEUR
Seria wykładów wprowadzająca kluczowe zagadnienia dotyczące neuropsychologii klinicznej jako dziedziny badań i praktyki. Student zapoznaje się z podstawowymi zagadnieniami neuroanatomii funkcjonalnej i neurofizjologii mózgowia, ze szczególnym uwzględnieniem związku mózg – zachowanie człowieka. Omawiane są współczesne metody obrazowania struktury i funkcji mózgu, ze wskazaniem na rodzaj uzyskiwanych informacji i ich użyteczność w diagnozie neuropsychologicznej. Główna część wykładu poświęcona jest neuropsychologicznej charakterystyce zaburzeń procesów poznawczych, emocjonalnych i zachowania. Ponadto, charakteryzowane są wybrane zespoły otępienne z ukazaniem dynamiki i obrazu zmian poznawczych specyficznych dla każdego z nich. Wśród omawianych kwestii znajdują się także zagadnienia dotyczące terapii, rehabilitacji i reedukacji oraz sposoby pomocy neuropsychologicznej, z odniesieniem do mechanizmów plastyczności mózgu jako podstawy optymizmu terapeutycznego.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
Wiedza (K_W07)
Student dysponuje wiedzą w zakresie podstawowych pojęć z zakresu neuropsychologii klinicznej jako dziedziny badań i praktyki; posiada wiedzę na temat budowy i funkcji struktur mózgowych oraz wykazuje się znajomością i rozumieniem związku między funkcjonowaniem mózgu a zachowaniem.
Umiejętności (K_U04; K_U07)
Student potrafi posługiwać się wiedzą w zakresie doboru metod oceny funkcji psychicznych i neuroobrazowania mózgowia, z uwzględnieniem jakich danych dostarczają różne metody diagnostyki oraz oceną ich przydatności w diagnostyce neuropsychologicznej.
Student potrafi wskazać techniki i sposoby pomocy neuropsychologicznej, z uwzględnieniem różnych form terapii, rehabilitacji i reedukacji, odpowiednio dla różnych form zaburzeń i dysfunkcji.
Kryteria oceniania
Ocena wystawiana jest na podstawie wyniku egzaminu końcowego. Zakres materiału egzaminacyjnego obejmuje treść wykładów oraz podaną literaturę obowiązkową.
Zasady oceniania:
• poniżej 51% - ocena niedostateczna (2,0)
• od 51 do 60% - ocena dostateczna (3,0)
• od 61 do 70% - ocena dostateczna plus (3,5)
• od 71 do 80% - ocena dobra (4,0)
• od 81 do 90% - ocena dobra plus (4,5)
• od 91 do 100% - ocena bardzo dobra (5,0)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: