Cyber-uzależnienia WF-P-PSRIIPU-CU
1. Cyberuzależnienie - zjawisko i uwarunkowania
- rozmowy sieciowe (komunikatory, czaty, fora)
- gry sieciowe
- kreowanie swojego wizerunku na portalach społecznościowych - prywatny blog
- internetowa miłość
-internetowa aktywność seksualna
- fonoholizm
2. Skutki cyberuzależnień
3. Skuteczne modele profilaktyki cyberuzależnień
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacze posiadają niezbędną wiedzę umożliwiającą identyfikację cyberuzależnień, potrafią wskazać ich przyczyny z perspektywy teorii psychologicznych i socjologicznych.
Dysponując kryteriami diagnostycznymi zespołu uzależnienia od Internetu Słuchacze potrafią postawić diagnozę, rozpoznają przyczyny oraz zagrożenia wynikające z cyberuzależnienia. Potrafią zastosować metody profilaktyczne w procesie przeciwdziałania cyberuzależnieniom.
Słuchacze są zorientowani na współpracę z innymi w rozwiązywaniu problemów społecznych związanych z uzależnieniami, stosując się do norm społecznych i zasad etyki naukowej.
Kryteria oceniania
na ocenę 2 (nast..): nie potrafi przeanalizować problematyki cyberuzależnień, nie potrafi wskazać przyczyn i uwarunkowań tych uzależnień.
na ocenę 3 (dst.): potrafi wskazać symptomy cyberuzależnień ich przyczyny, potrafi omówić podejścia naukowe dotyczące cyberuzależnień
na ocenę 4 (db.): poprawnie orientuje się w zagadnieniach dotyczących problematyki cyberuzależnień, potrafi wskazać przyczyny poszczególnych uzależnień, potrafi krytycznie omówić podejścia naukowe dotyczące cyberuzależnień
na ocenę 5 (bdb.): doskonale orientuje się w zagadnieniach dotyczących cyberuzależnień, potrafi przeanalizować przyczyny poszczególnych uzależnień, potrafi krytycznie i samodzielnie interpretować podejścia naukowe dotyczące cyberuzależnień
Literatura
Chocholska,P., Osipczuk, M. (2009). Uzależnienie od komputera i internetu u dzieci i młodzieży. Warszawa:Wydawnictwo Hachehe Polska sp.zoo
Hędzelek, m. (2008).Uzależnienie od Internetu. W: B. Bętkowska Korpała (red.). Uzależnienia w praktyce klinicznej. Zagadnienia diagnostyczne. Warszawa:Parpamedia.
Jędrzejko, M. „ Sarzała, D. (red.)(2010). Człowiek i uzależnienia. Warszawa:Oficyna Wydawnicza ASPRAJR.
Jędrzejko, M., Morańska, D. (2014). Cyberzaburzenia-cyberuzależnienia. Bytom :Wydawnictwo Wyższej Szkoły Biznesu.
Jarczyńska, J., Orzechowska, A. (2014). Siecioholizm i fonoholizm zagrożeniem współczesnej młodzieży. W: J. Jarczyńska (red.). Uzależnienia behawioralne i
zachowania problemowe młodzieży. Teoria, diagnoza, profilaktyka. Bydgoszcz: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Rowicka, M. (2015). Uzależnienia behawioralne. Profilaktyka i terapia. Warszawa: Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii.
Woronowicz, B.T. (2009). Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia. Warszawa: Media Rodzina i Parpamedia
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: