Podstawowe zagadnienia filozofii społecznej i politycznej WF-FI-WAG-PZFS
Podstawowym celem zajęć jest ukazanie w sposób przekrojowy najważniejszych zagadnień podejmowanych przez filozofów społecznych i politycznych oraz tego, w jaki sposób łaczą się one z rozważaniami z zakresu filozofii przrody. Problematyka poruszana na zajęciach dotykać będzie zagadnień na trzech płaszczyznach rozważań.
Pierwsza płaszczyzna dotyczyć będzie antropologii filozoficznej. W ramach tematyki poruszanej w tym zakresie rozpatrywane będą problemy związane z tym, w jaki sposób filozofowie wyobrażali sobie człowieka i w jaki sposób rozważania te wpływały na ich wizję społeczeństwa oraz sposobu w jaki należałoby uprawiać politykę.
Druga płaszczyzna poruszać będzie kwestie związane z wykorzystywaniem rozważań biologicznych do modelowania rozwoju społeczeństw. Poruszane zostane problemy związane z ewolucją kulturową, eugeniką, socjobiologią i psychologią ewolucyjną.
Trzecia płaszczyzna poruszać będzie tematykę związaną ze społeczno-kulturowym statusem przyrody. Poruszane będą więc kwestie dotyczące problematyki ekoetycznej oraz bioetycznej.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
ECTS [1 ECTS = 30(25) godz.]:
udział w wykładzie: 0-30 godz.
przygotowanie do zaliczenia: 30-60 godz.
przygotowanie do wykładów, czytanie tekstów: 0-30 godz.
Suma godzin (średnio): 90 [90/30(25)=3]
Liczba ECTS: 3
Wiedza
FI2_W01 absolwent zna i rozumie w sposób dogłębny rolę refleksji filozoficznej w kształtowaniu kultury oraz w stopniu zaawansowanym zależności między kształtowaniem się idei filozoficznych a zmianami w kulturze i w społeczeństwie
FI2_W02 absolwent zna i rozumie w sposób rozszerzony miejsce i znaczenie filozofii w relacji do innych nauk, a także specyfikę przedmiotową i metodologiczną filozofii oraz rolę teorii naukowych w procesie kształtowania się poszczególnych koncepcji filozoficznych dotyczących natury świata i człowieka
P6S_WK student zna i rozumie normy konstytuujące i regulujące struktury i
instytucje społeczne oraz źródła tych norm, ich naturę, zmiany
i wpływ na ludzkie zachowania
Kryteria oceniania
Na ocenę końcową składają się:
1. Ocena za obecność na zajęciach każdorazowo poświadczoną wpisem na listę obecności wg skali:
15-14 obecności - 5
13 obecności - 4,5
12-11 obecności - 4
10 obecności - 3,5
9-7 obecności - 3
6-0 obecności – 2
2. Ocena z zaliczenia ustnego - należy przygotować wypowiedź na jeden z podanych tematów, korzystając z wiedzy zdobytej na zajęciach oraz z literatury przedmiotu; tematy do opracowania zostaną podane w trakcie zajęć.
Inne szczegółowe informacje zostaną podane w trakcie zajęć.
Ocena końcowa jest średnią ważoną oceny z obecności na zajęciach (1/3) i oceny z egzaminu końcowego lub prezentacji (2/3).
Literatura
Deliege R., Historia antropologii, Oficyna naukowa, Warszawa 2011
Szachaj A., Jakubowski M. N., Filozofia polityki, PWN, 2008
Tatarkiewicz W. Historia Filozofii t.1-3, PWN, Warszawa 2021
Literatura Dodatkowa:
Baczko B., Rousseau: samotność i wspólnota, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2009.
Mesoudi A. Cultural Evolution, University of Chicago Press, Chicago, London 2011
Wagner M. J, The many origins of totemism. Critical analysis of theories of James G. Frazer, Émile Durkheim and Sigmund Freud, Maska 40(4):45-57
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: