WMSF: Od filozofii naturalnej do nowożytnej nauki – ewolucja myśli i metod WF-FI-212-WMKU24
Filozofia naturalna, w ramach której przez wieki badano istotę i działanie świata przyrody, przeszła w siedemnastym wieku głęboką transformację, prowadzącą do ukształtowania się takiego sposobu badania natury, który nazywamy naukowym. W ramach wykładu przedstawiony zostanie wielowątkowy proces przemian zachodzących w sposobie uprawiania filozofii naturalnej. Powolne kształtowanie się nowego obrazu świata, poszukiwanie nowych metod badawczych, czy wreszcie powstanie towarzystw naukowych to tylko część tematów, wchodzących w zakres podejmowanych zagadnień. Wszystkie opisywane procesy odegrały istotną rolę w ukształtowaniu się współczesnego, naukowego sposobu badania przyrody.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: Student zna i rozumie w rozszerzonym zakresie miejsce i znaczenie filozofii w relacji do innych nauk oraz specyfikę przedmiotową i metodologiczną filozofii; zna i rozumie zaawansowaną terminologię wybranej subdyscypliny filozoficznej; student zna i rozumie wszechstronnie i gruntownie poglądy wybranych czołowych autorów filozoficznych oraz aktualny stan badań w zakresie wybranych zagadnień filozoficznych.
Umiejętności: potrafi twórczo wykorzystywać wiedzę filozoficzną i metodologiczną w formułowaniu hipotez i konstruowaniu krytycznej argumentacji; potrafi określić stopień adekwatności stawianych tez do badanego problemu lub argumentu; potrafi wykrywać złożone zależności między kształtowaniem się idei filozoficznych a procesami społecznymi i kulturowymi oraz określać relacje między tymi zależnościami; potrafi identyfikować typowe strategie argumentacyjne w wypowiedziach ustnych i pisemnych.
Kompetencje: jest gotów do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności językowych i korzystania w tym celu z dostępnych mu źródeł.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania:
- Uczestnictwo w zajęciach
- Udział w dyskusjach
- Przygotowanie eseju na wybrany temat dotyczący problematyki podejmowanej w ramach wykładu (6-8 stron).
Literatura
M. Heller, Filozofia przyrody. Zarys historyczny, Krakw 2004.
J. Losee, Wprowadzenie do filozofii nauki, Warszawa 2001.
Dzieje nauki. Nauki ścisłe i przyrodnicze, Warszawa-Bielsko-Biała 2011.
S. Shapin, Rewolucja naukowa,Warszawa 2000.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: