Innowacyjne metody oczyszczania wody WB-IS-II-11-34
Zajęcia prowadzone są w formie laboratorium.
Wymagania wstępne obejmują wiedzę z zakresu procesów jednostkowych w inżynierii środowiska oraz z zakresu technologii wody.
W ramach przedmiotu realizowane są następujące treści programowe:
-Ćwiczenia wprowadzające: omówienie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących wody do spożycia, omówienie podstawowych wskaźników jakości wody, omówienie regulaminu BHP pracowni Technologii Wody i ścieków.
-Koagulacja wody połączona z sorpcją na pylistym węglu aktywnym.
-Sorpcja przy użyciu różnych węgli aktywnych.
-Zaliczanie przygotowanych sprawozdań
- wymianę jonową.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekt 1. Absolwent zna i rozumie w pogłębionym stopniu wybrane zagadnienia z technologii wody.
Efekt 2. Absolwent potrafi dobrać i zaprojektować technologię uzdatniania wody.
Efekt 3. Absolwent potrafi poprawnie dobrać i zastosować techniki eksperymentalne i laboratoryjne z zakresu uzdatniania wody, interpretuje wyniki, formułuje trafne wnioski i opracowuje raport.
Kryteria oceniania
Wiedza:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu uzdatniania wody.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada zaledwie podstawową wiedzę na temat technologii uzdatniania wody, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada podstawową wiedzę na temat technologii uzdatniania wody, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna dobrze zagadnienia związane z technologią uzdatniana wody, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna niemal w pełni zagadnienia związane z technologią uzdatniania wody, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent opanował wiedzę z zakresu technologii uzdatniania wody w stopniu bardzo dobrym oraz rozszerzył swoją wiedzę o dalsze istotne zagadnienia związane z technologią wody i ścieków.
Umiejętności:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi skorzystać z literatury fachowej, nie potrafi dokonać oceny sytuacji z punktu widzenia technologii uzdatniania wody, nie potrafi wykonać analizy ekonomicznej ani technologicznej najprostszego układu technologicznego, nie potrafi wykonać projektu technicznego.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent w zaledwie podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie technologii uzdatniana wody, słabo radzi sobie z przygotowaniem prostej dokumentacji technicznej, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent w podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie technologii uzdatniania wody, słabo radzi sobie z przygotowaniem prostej dokumentacji technicznej, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent dobrze sobie radzi z wykonywaniem analiz technologicznych i ekonomicznych problemów inżynierskich z zakresu technologii uzdatniania wody, dobrze radzi sobie z literaturą i potrafi samodzielnie przygotować prostą dokumentację techniczną, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni radzi sobie z wykonywaniem analiz technologicznych i ekonomicznych problemów inżynierskich z zakresu technologii uzdatniania wody, dobrze radzi sobie z literaturą i potrafi samodzielnie przygotować prostą dokumentację techniczną, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent radzi sobie bardzo dobrze z literaturą fachową, korzysta z czasopism technicznych przy wykonywaniu analiz ekonomicznych i technologicznych w zakresie technologii uzdatniana wody, potrafi wykonać samodzielnie bardziej zaawansowany projekt techniczny.
Kompetencje:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi dostrzec znaczenia wiedzy technologicznej dla ochrony środowiska oraz znaczenia technologii dla ludzi.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo słabo rozumie znaczenie wiedzy technologicznej dla ochrony środowiska oraz dla zagwarantowania ludziom dobrej jakości wody, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent słabo rozumie znaczenie wiedzy technologicznej dla ochrony środowiska oraz dla zagwarantowania ludziom dobrej jakości wody, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent dobrze zna znaczenie wiedzy technologicznej dla skutecznej ochrony środowiska, potrafi wytłumaczyć innym to znaczenie, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni zna znaczenie wiedzy technologicznej dla skutecznej ochrony środowiska, potrafi wytłumaczyć innym to znaczenie, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo dobrze zna znaczenie wiedzy technologicznej dla rozwiązywania problemów ochrony środowiska, potrafi skutecznie rozstrzygać dylematy w tym zakresie.
Ocena z laboratorium obejmuje przygotowanie do zajęć laboratoryjnych oraz ocenę ze sprawozdań.
Na ocenę z przedmiotu składają się punkty uzyskane z wejściówek i sprawozdań:
Punktacja:
≥95% - 5.0
≥90% - 4.5
≥80% - 4.0
≥70% - 3.5
≥60% - 3.0
<60% - 2.0
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Janosz-Rajczyk M. (red.), Ćwiczenia laboratoryjne z technologii wody, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2009,
Kowal A., Świderska-Bróż M., Oczyszczanie wody, PWN, Warszawa-Wrocław 2009
Nawrocki J., Biłozor S. i inni, Uzdatnianie wody. Procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, Poznań 2010
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: