Technologia wody i ścieków WB-IS-35-01
Celem przedmiotu jest przekazanie wiedzy na temat procesów jednostkowych podczas uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
Analiza parametrów technologicznych specyficznych dla procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Przedmiotowe efekty uczenia się w zakresie wiedzy:
Efekt 1: Absolwent zna i rozumie procesy uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (wykład, laboratorium) [IS1P_W01]
Efekt 2: Absolwent zna i rozumie podstawowe ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności związanych z uzdatnianiem wody i oczyszczania ścieków (wykład) [IS1P_W03]
Efekty przedmiotowe w zakresie umiejętności:
Efekt 3: Absolwent potrafi odpowiednio dobierać właściwie źródła informacyjne z zakresu uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (wykład, laboratorium) [IS1P_U01]
Efekt 4: Absolwent potrafi dokonywać oceny oraz krytycznej analizy i syntezy informacji odnośnie procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (laboratorium) [IS1P_U02]
Efekt 5: Absolwent potrafi planować i przeprowadzać eksperymenty związane z uzdatnianiem wody i oczyszczaniem ścieków (laboratorium) [IS1P_U011]
Efekt 6: Absolwent potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania istniejących rozwiązań technicznych zastosowanych w nowoczesnych metodach pomiarowych dotyczących uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (laboratorium) [IS1P_U15]
Efekty kształcenia w zakresie kompetencji społecznych:
Efekt 7: Absolwent gotowy jest do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści w zakresie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (wykład, laboratorium) [IS1P_K01]
Kryteria oceniania
Wiedza:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie posiada podstawowej wiedzy z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada zaledwie podstawową wiedzę z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada podstawową wiedzę z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna dobrze zagadnienia związane z procesami uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna niemal w pełni zagadnienia związane z procesami uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent opanował wiedzę z zakresu uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w stopniu bardzo dobrym oraz rozszerzył swoją wiedzę o dalsze istotne zagadnienia związane z technologią wody i ścieków.
Umiejętności:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi skorzystać z literatury fachowej, nie potrafi dokonać oceny sytuacji z punktu widzenia uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent w zaledwie podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent w podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent potrafi dobrze na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo dobrze potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
Kompetencje:
ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi dostrzec znaczenia wiedzy technologicznej dla ochrony środowiska oraz znaczenia procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo słabo rozumie znaczenie wiedzy z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent słabo rozumie znaczenie wiedzy z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent dobrze zna znaczenie wiedzy z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków dla skutecznej ochrony środowiska, potrafi wytłumaczyć innym to znaczenie, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni zna znaczenie wiedzy z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków dla skutecznej ochrony środowiska, potrafi wytłumaczyć innym to znaczenie, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.
ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo dobrze zna znaczenie wiedzy z procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków dla rozwiązywania problemów ochrony środowiska, potrafi skutecznie rozstrzygać dylematy w tym zakresie.
Wykład:
Egzamin
Końcowa ocena:
Punktacja:
≥95% - 5.0
≥90% - 4.5
≥80% - 4.0
≥70% - 3.5
≥60% - 3.0
<60% - 2.0
Laboratorium
Na ocenę z przedmiotu składają się punkty uzyskane z wejściówek i sprawozdań:
Punktacja:
≥95% - 5.0
≥90% - 4.5
≥80% - 4.0
≥70% - 3.5
≥60% - 3.0
<60% - 2.0
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie zajęć laboratoryjnych.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
wiedza z chemii, fizyki, matematyki |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: