Nowoczesne techniki obrazowania WB-BI-MGR-17cw
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zastosowaniem nowoczesnych metod obrazowania w laboratorium biologicznym.
Zajęcia zostaną podzielone ze względu na zastosowanie poszzegolnych metod w tym: mikroskopii konfokalnej, badania w czasie rzeczywistym, mikroskopia elektronowa, RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego do badań materiału biologicznego .
Przekazywana wiedza umożliwi studentom zapoznanie się z możliwościami zastosowania nowoczesnych metod obrazowana w badaniach biologicznych oraz zaprojektować takie badania. Podczas wykładów oraz ćwiczeń studenci zapoznają się z:
zastosowaniem w poszczególnych rodzajów mikroskopii w badaniach biologicznych. Poznają sposoby przygotowania materiału biologicznego do badań, metody znakowania analizowanych białek i innych związków obecnych w komórce. Poznają możliwosc zastosowania mikroskroskopii w badaniach przyżyciowych w czasie rzeczywistym. Omówione zostaną także ograniczenia i wady poszczególnych technik
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
W cyklu 2020/21_L: fakultatywny dowolnego wyboru | W cyklu 2019/20_L: obowiązkowy |
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia w zakresie wiedzy_W:
BI1_W01 rozumie podstawowe pojęcia z zakresu nowoczesnych metod obrazownai obrazowania
BI1_W04 ma wiedzę z zasad działania i budowy mikroskopów oraz ograniczeń ich zastosowania
BI1_W05 ma wiedzę z zakresu technik obrazowania zarówno materiału utrwalonego jak i obrazowania w czasie rzeczywistym komórek lub tkanek
Efekty kształcenia w zakresie umiejętności_U:
BI1_U01 potrafi przygotować preparat i wybrać odpowiednią aparaturę do jego analizy oraz tę analizę przeprowadzić
BI1_U02 potrafi samodzielnie korzystać z dostępnych źródeł informacji
BI1_U03 rozumie literaturę fachową na poziomie podstawowym
BI1_U04 potrafi wykonać zlecone proste zadania badawcze pod kierunkiem opiekuna naukowego
BI1_U06 zna podstawowe programy do analizy obrazu i potrafi je zastosować
BI1_U11 rozwija samodzielnie wiedzę w sposób ukierunkowany
Efekty kształcenia w zakresie kompetencji społecznych_K:
BI1_K02 potrafi współdziałać i pracować w grupie
BI1_K07 wykazuje potrzebę stałego aktualizowania wiedzy kierunkowej.
Kryteria oceniania
Wiedza:
- ocena 2 (niedostateczna) student nie rozumie podstawowych pojęć z zakresu nowoczesnych metody obrazowania. Nie ma podstawowej wiedzy z zasad działania przedstawionych w trakcie zajęć technik obrazowania, a także najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie. Nie rozumie podstawowej literatury dotyczącej technik obrazowych.
- ocena 3 (dostateczna) student rozumie w ograniczonym stopniu podstawowe pojęcia dotyczące możliwości zastosowania nowoczesnych technik obrazowania. Nie stosuje właściwej terminologii
- ocena 4 (dobra) student potrafi wymienic i opisac sposoby nowoczesnego obrazowania w stosowane w biologii, student zna zasady wykorzystania technik obrazowania
- ocena 5 (bardzo dobra) student w pelni zna sposoby obrazowania, ma wiedzę dotycząca ich zastosowania, potrafi przedstawić przykłady zastosowania i szczegółowo omówić wybrane przykłady
Umiejętności
- ocena 2 (niedostateczna) student nie potrafi przygotować preparatu biologicznego.
Nie wykonuje prostych zadań pod kierunkiem opiekuna naukowego. Nie potrafi korzystać z prostej literatury fachowej.
Nie wykorzystuje dostępnych źródeł informacji.
- ocena 3 (dostateczna) student potrafi zastosować w ograniczonym stopniu podstawowe techniki mikroskopowe. Wykonuje proste zadania pod kierunkiem opiekuna naukowego. Przeprowadza proste obserwacje w mikroskopie jasnego pola. Rozumie podstawową literaturę dotyczącą mikroskopii.
Nie potrafi czytać ze zrozumieniem prostych tekstów naukowych. Student nie potrafi czytać ze zrozumieniem prostej instrukcji przygotowania materialu do badań
Nie wykorzystuje dostępnych źródeł informacji.
- ocena 4 (dobra) student potrafi zastosować podstawowe techniki mikroskopowe. Wykonuje proste zadania pod kierunkiem opiekuna naukowego. Przygotowuje preparat i wykonuje analizę uzyskanych obrazów preparatów. Rozumie podstawową literaturę fachową.
Wykorzystuje dostępne źródła informacji.
- ocena 5 (bardzo dobra) student potrafi w pełni zastosować podstawowe techniki mikroskopowe.
Wykonuje w pełni zadania pod kierunkiem opiekuna naukowego. Przygotowuje preparaty i wykonuje analizę uzyskanych obrazów preparatów. W pełni rozumie podstawową literaturę dotyczącą podstaw optyki i mikroskopii. W pełni wykorzystuje dostępne źródła informacji.
Kompetencje
- ocena 2 (niedostateczna) student nie potrafi współdziałać i pracować w grupie. Nie wykazuje potrzeby stałego aktualizowania wiedzy.
- ocena 3 (dostateczna) student potrafi w ograniczony sposób współdziałać i pracować w grupie. Nie wykazuje potrzeby stałego aktualizowania wiedzy.
- ocena 4 (dobry) student potrafi współdziałać i pracować w grupie. Wykazuje potrzebę stałego aktualizowania wiedzy z zakresu.
- ocena 5 (bardzo dobry) student potrafi w pełni współdziałać i pracować w grupie. Wykazuje potrzebę stałego aktualizowania wiedzy i zainteresowanie najnowszymi osiągnięciami z zakresu nowoczesnych metod obrazowania w biologii.
Literatura
Materiały przygotowane przez prowadzącego zajęcia
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: