Hydrobiologia WB-BI-41-06
Celem przedmiotu jest zapoznanie się z tematyką badawczą, którą zajmuje się hydrobiologia. Poznanie ekosystemów wodnych, sieci troficznych oraz interakcji w wodach słodkich oraz morskich. Student poznaje strategie życiowe organizmów wodnych. Student nabywa wiedzę odnośnie procesów rządzących biocenozami wodnymi, rozróżnia faunę i florę słodko- i słonowodną.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty przedmiotowe z zakresu wiedzy:
Efekt przedmiotowy 1. Student zna w pogłębionym stopniu zaawansowane zjawiska i procesy biologiczne oraz kluczowe zagadnienia z zakresu zaawansowanej szczegółowej wiedzy hydrobiologicznej. Zna typy wód na kuli ziemskiej oraz zespoły ekologiczne wód słodkich i morskich, rozumie metody badawcze w hydrobiologii:
Efekt przedmiotowy 2. Student zna i rozumie najważniejsze problemy z zakresu różnych działów biologii oraz zna wzajemne powiązania nauk biologicznych z innymi dyscyplinami przyrodniczymi oraz z naukami ścisłymi. Formułuje procesy rządzące biocenozami wodnymi, rozróżnia faunę i florę słodko- i słonowodną:
Kryteria oceniania
Efekt kształcenia BI2_W01 zna w pogłębionym stopniu zaawansowane zjawiska i procesy biologiczne oraz kluczowe zagadnienia z zakresu zaawansowanej szczegółowej wiedzy hydrobiologicznej. Zna typy wód na kuli ziemskiej oraz zespoły ekologiczne wód słodkich i morskich, rozumie metody badawcze w hydrobiologii:
- na ocenę 2 (ndst.): nie umie wymienić ani zdefiniować typów wód i zespołów biologicznych;
- na ocenę 3 (dst.): częściowo poprawnie definiuje typy wód i zespoły biologiczne;
- na ocenę 4 (db.): poprawnie definiuje typy wód i zespoły biologiczne;
- na ocenę 5 (bdb.): poprawnie definiuje oraz potrafi scharakteryzować wskazane typy wód i zespoły biologiczne.
Efekt kształcenia BI2_W03 zna i rozumie najważniejsze problemy z zakresu różnych działów biologii oraz zna wzajemne powiązania nauk biologicznych z innymi dyscyplinami przyrodniczymi oraz z naukami ścisłymi. Formułuje procesy rządzące biocenozami wodnymi, rozróżnia faunę i florę słodko- i słonowodną:
- na ocenę 2 (ndst.): nie umie wymienić ani sformułować procesów zachodzących w biocenozach wodnych ani wskazać podstawowych różnic między florą i fauną słodko- i słonowodną;
- na ocenę 3 (dst.): umie częściowo wymienić i fragmentarycznie sformułować procesy zachodzące w biocenozach wodnych i wskazać podstawowe różnice między florą i fauną słodko- i słonowodną;
- na ocenę 4 (db.): umie wymienić i częściowo poprawnie sformułować większość procesów zachodzących w biocenozach wodnych oraz wskazać większość różnic między florą i fauną słodko- i słonowodną;
- na ocenę 5 (bdb.): umie wymienić i poprawnie sformułować procesy zachodzące w biocenozach wodnych oraz poprawnie wskazać różnice między florą i fauną słodko- i słonowodną.
Uwagi
W cyklu 2021/22_Z:
Wiedza z zakresu botaniki, zoologii i ekologii. |
W cyklu 2022/23_Z:
Wiedza z zakresu botaniki, zoologii i ekologii. |
W cyklu 2023/24_Z:
Wiedza z zakresu botaniki, zoologii. |
W cyklu 2024/25_Z:
Wiedza z zakresu botaniki, zoologii. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: