Komunikowanie artystyczne w widowiskach masowych SzD-NKSM-KOMART
Podczas zajęć student zapozna się z najważniejszymi cechami i funkcjami komunikowania artystycznego. Pozna różne typy widowisk masowych. Na konkretnych przykładach zobaczy, jak widowiska mogą być elementem komunikacji międzykulturowej (np. karnawał w krajach latynoskich), jak wprzęgają kulturę masową do swoich przekazów (np. Święto Zmarłych w Meksyku). Na zajęciach poruszony zostanie także temat elementów propagandowych komunikowanych w widowiskach (np. ceremonie otwarcia Igrzysk Olimpijskich, zaprzysiężenie prezydenta Stanów Zjednoczonych). Na jednych z zajęć omówione zostaną także elementy nieplanowane widowisk – niespodzianka, zaskoczenie, które wpływają na przebieg wydarzenia i jego interpretację.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty W1, W2, W5
na ocenę bardzo dobrą – student zna i objaśnia teorie z zakresu komunikowania medialno-kulturowego, wymienia i charakteryzuje tendencje rozwojowe w zakresie komunikacji artystycznej, potrafi wskazać, scharakteryzować i poprzeć przykładami dylematy współczesnej cywilizacji, funkcjonalnie korzysta z literatury przedmiotu
na ocenę dobrą - student zna i objaśnia większość teorii z zakresu komunikowania medialno-kulturowego, wymienia i charakteryzuje dominujące tendencje rozwojowe w zakresie komunikacji artystycznej, potrafi wskazać, scharakteryzować i poprzeć przykładami wybrane dylematy współczesnej cywilizacji, funkcjonalnie korzysta z literatury przedmiotu
na ocenę dostateczną- student zna i objaśnia niektóre teorie z zakresu komunikowania medialno-kulturowego, wymienia i charakteryzuje podstawowe tendencje rozwojowe w zakresie komunikacji artystycznej, potrafi wskazać, scharakteryzować i poprzeć przykładami podstawowe dylematy współczesnej cywilizacji, korzysta z literatury przedmiotu
Efekty U1
na ocenę bardzo dobrą – student potrafi w pełni wykorzystać wiedzę z zakresu komunikowania medialno-kulturowego do zadań o charakterze badawczym, sprawnie definiuje cel i przedmiot badań oraz twórczo stosuje narzędzia badawcze.
na ocenę dobrą - student potrafi w dużym stopniu wykorzystać wiedzę z zakresu komunikowania medialno-kulturowego do zadań o charakterze badawczym, dość sprawnie definiuje cel i przedmiot badań oraz twórczo stosuje narzędzia badawcze.
na ocenę dostateczną - student potrafi na poziomie podstawowym wykorzystać wiedzę z zakresu komunikowania medialno-kulturowego do zadań o charakterze badawczym, definiuje cel i przedmiot badań oraz stosuje narzędzia badawcze w stopniu wystarczającym do przeprowadzenia analiz naukowych.
Efekt K3
na ocenę bardzo dobrą – student w pełni wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania problemów poznawczych i praktycznych
na ocenę dobrą - student w dużym stopniu wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania problemów poznawczych i praktycznych
na ocenę dostateczną - student w podstawowy stopniu wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania problemów poznawczych i praktycznych
Kryteria oceniania
50% - praca pisemna
25% - aktywność na zajęciach
25% - obecność na zajęciach
Literatura
Literatura przedmiotu
Antropologia widowisk. zagadnienia i wybór tekstów, red. L. Kolankiewicz, Warszawa 2005.
Flader-Rzeszowska K., The Aesthetics of Dream and Fairly Tale at the Service of a New Russia Founding Myth. The Opening Ceremony of Sochi Olympics 2014, "Kultura-Media-Teologia" 2014, nr 2.
Kiklewicz A., Sztuka a komunikacja: o pragmatycznych aspektach komunikacji artystycznej, „Przegląd Rusycystyczny” 2023, nr 3.
Komunikowanie artystyczne, red. M. Stępnik, Lublin 2011.
Kosiński D., Performatyka. W(y)prowdzenia, Kraków 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: